trabzon hurmalı muhallebi

trabzon_hurmali_muhallebi

Malzemeler:
1 Litre Kutu Süt
150 gr. Kuru Trabzon Hurması ‘8 adet’
1 Su Bardağı Toz Şeker
1 Türk Kahve Fincanı Mısır Nişastası ’35 gr.’
Toz Tarçın

Ön Söz:
Kurutulmuş Trabzon hurması tek başına çerez olarak tüketildiği gibi; çeşitli tatlı, kek, kurabiye, muhallebi ve dondurma yapımında katkı malzeme olarak kullanılır. Tarifim, kurutulmuş Trabzon hurması ile hazırladığım meyveli muhallebi ile ilgilidir. Trabzon hurmalı muhallebi sofralardan eksik edilmemesi gereken bir tatlı olduğunu ve üzerine toz tarçın gezdirilip tüketildiğinde damak çatlatığınıda söyleyebilirim. Tercih sizin..

Ön Hazırlık:
1 litre süt içerisinden 1 su bardağı soğuk süt alınacak ve bir kap içerisinde mısır nişastası ile karıştırılacak, kabı içerisinde bekletilecek. Trabzon hurması yıkanacak ve süzülecek. Ardından uzunlamasına dört eşit parçaya bölünecek ve çekirdekleri çıkarılacak. Her bir parca ince bir şekilde doğranacak.

Kuru Trabzon Hurması

kuru_trabzon_hurmasi

Trabzon Hurması Doğranmış

trabzon_hurmasi_dogranmis

Maharetini Göster:
Tencere içerisine süt, toz şeker konulacak ve karıştırılacak. Ocak ısısı yüksek ısı konumunda tencere kaynatılacak. Kaynayan süt içerisine Trabzon hurması ilave edilecek ve kaynatılacak. Üzerine mısır nişastalı karışım ilave edilecek ve karıştırılacak. Süt kaynamaya başladıktan sonra ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Tencere ağır ağır karıştırılarak 10 dakika süre ile kaynatılacak, süre bitiminde ocaktan alınacak ve kaselere boşaltılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.