top kek kalıbı

Topkek_kalibi

Top kek diğer adıyla muffin, çay saatlerinde kahvaltılarda sevilerek tüketilen ve mutfaklarımızda onlarca çeşiti yapılan bir kek çeşitidir. Kek ve top kekleri hazırlarken bilinen tarifleri veya kendi meraklarımızla, çeşitli katkı malzemeleri kullanarak çok değişik kekler hazırlarız. Bu mucitliğin yapıldığı alan en fazla top kek üzerinedir. Mutfaklarımızda zevkli bir uğraşı olan top kek hamuru hazırlandıktan sonra, kendine özel kalıpları içerisine kalıp üst seviyesine bir iki parmak boşluk kalacak şekilde doldurulur. Bu boşluk top kek pişerken kabaracağı için, fazlaca kabarıp kalıp çevresine taşmasını önlemek için bırakılır.
Piyasada top kek kalıplarını renk ve çeşit olarak çok seçenekli olarak bulmak mümkün. Top kek kalıpları metal, cam, silikon, alüminyum ve tek kullanımlık kullan at kağıt kalıp çeşitleriyle satışa sunulur. Bu kadar bol çeşitli muffin kalıpları, dökme muffin kalıbı olarak tek tek satılanlarının yanında, 6 yada 12 hazneli tek parça olanları da mevcuttur. Bu kalıplar kullanılırken kekler kalıba yapışmasın diye, kağıt ve silikon kalıplar hariç tümü yağlanır. Silikon kalıplar alındığında bir kez yağlanır.
Sonraki kullanımlarında yağlanmaz. Top kek kalıplarını kullanım için ne denli titizlikle yağlarsanız yağlayın, yinede hamur kalıntıları olacaktır. Bir de kalıpları yağlama işlemi zaman alacağından en güzeli, kalıpları kullanırken içerisine kağıt kalıp kullanmak daha akılcadır. Tek başına kağıt kalıplar top kek için kullanılabilir. Ama, top kekler pişerken şekil bozukluğuna uğrama riski fazladır. Cam ve silikon kalıplar kullanılarak yapılan top kekler de pişen keklerin kalıptan çıkarılması ve pişirilmesi ile ilgili pek çok sorunu işittim. Kullanıcılar arasında memnun olanlar yanında, olmayanları da mevcuttu.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme
GÖZLEME NASIL PİŞİRİLİR
Evde yapılan her çeşit gözleme, eğer evinizde yufka ocağı varsa; gazlı, elektrikli, tüplü yufka pişirme sacı üzerinde pişirilir. Evinizde yufka pişirme sacı yoksa, mutfak ocağı üzerinde pişirilir. Gözleme ocak üzerinde teflon tava içerisinde veya kavurma sacı içinde, ya da dışında pişirilir. Gözleme pişirmek için, pişirme sacının yağlanmasına gerek yoktur. Ayrıca, yağlanmış pişirme sacı üzerinde gözleme pişirmek, sağlıklı değildir. İlla gözlemeyi yağlamak istiyorsanız, pişirdikten sonra yağlayabilirsiniz.