tom yam çorbası

tom yam çorbası

Malzemeler:
3 Su Bardağı Soğuk Su (600 ml.) (water)
200 gr. Ayıklanmış Karides (shrimp)
100 gr. Kültür Mantarı (mushroom)
1 Yemek Kaşığı Bitkisel yağ (vegetable oil)
80 gr. Domates veya Kiraz Domates
1 Tatlı Kaşığı Tatlı Biber Salçası
50 gr. Havlıcan (galangal) veya zencefil (ginger)
3 Adet Limon Otu (lemongrass)
50 gr. Küçük Boy Arpacık Soğan (shallot)
1 Adet Kırmızı Acı Biber (chili pepper)
5 Adet Misket Limonu Yaprağı (kaffir lime leaves)
2 Kök Tırtıklı Kişniş Otu (culantro)
1/2 Adet Misket Limonu (limes)
3 Yemek kaşığı Balık Sosu (fish sauce)
1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker (sugar)
1 Tatlı Kaşığı Tuz (salt)

Ön Söz:
Tom yum kung, tom yam çorbası veya acılı karides çorbası diye bilinen; Tayland mutfağına ait çorbayı yaparken orijinal hazır sos kullanmadım. Alta görünen sebze görselindeki malzemeler orijinaldir ve o sebzeleri kullandım. Çorbaya ait diğer malzemeleri (balık sosu hariç) yerli ürünlerimizden kullandım. Acılı yemekleri sevenler için; 2 kişilik olarak hazırladığım tom yam çorbası’nı deneyenler, verdiği emeğin karşılığını tat ve lezzet olarak alacaklardır. Afiyet olsun.

Ön Hazırlık:
Mantar ve domates uygun irilikte doğranacak. Havlıcan kökü 2-3 mm. kalınlıkta dilimlenecek. Limon otu, 1.5-2 cm. uzunlukta doğranacak. Arpacık soğan soyulacak ve bütün bırakılacak. Kırmızı acı biber ince olarak halka doğranacak. Tırtıklı kişniş 3-4 cm. irilkte doğranacak.

Orijinal Sebzeleri

tom yum kung

Çorba Servise Hazır

acılı karides çorbası

Maharetini Göster:
Tencereye 3 su bardağı su konulacak. Üzerine havlıcan, limon otu, arpacık soğan ve limon yaprakları konulacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başlayınca kapağı kapatılacak, ocak (kısık ateş) en düşük ısı konumuna ayarlanacak ve malzemeler 20 dakika haşlanacak. Süre bitiminde malzemeler süzülecek ve haşlama suyu tencereye alınacak. Üzerine 1 tatlı kaşığı toz şeker, 1 tatlı kaşığı biber salçası, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 100 gr. doğranmış mantar ilave edilecek ve tencere en düşük ısıda 5 dakika kaynatılacak. Süre bitiminde tencereye 200 gr. iç karides, 1 adet doğranmış kırmızı acı biber, doğranmış tırtıklı kişniş otu ilave edilecek ve karideslerin rengi dönünceye kadar (3-4 dakika)haşlanacak. Süre bitiminde çorba ocaktan alınacak ve balık sosu, misket limonu suyu ve tuz ile tatlandırılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.