tirit yemeği

tirit

Malzemeler:
150 gr. Haşlanmış Kuzu Eti
4 Dilim Bayat Ekmek
2 Su Bardağı Kaynar Et Suyu
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Kase Sarımsaklı Yoğurt
Karabiber
Tuz

Ön Söz:
Tirit ve papara birbirlerine benzeyen iki yemek. Bu yemeklerin yapımında kullanılan malzeme çeşiti o kadar çok ki; işte tirit yemeği, işte papara yemeği ve şu malzemelerle yapılır deme imkanı yok. Tirit genel olarak et, et suyu, tereyağı, ekmek ve yoğurtla yapılır. Tirit yapımında etin ve ekmeğin her çeşiti kullanılır. Kullanılan etler arasında, büyükbaş, küçükbaş hayvan eti, kaz, ördek, tavuk gibi kümes hayvan etleri (haşlanmış et ve et suyu) kullanılır. Tirit yemek tarifim, yemeğin nasıl yapıldığına dair bir örnektir. Tirit yemeğinizi damak tadınıza uyan, istediğiniz malzemelerle (etli, kıymalı, yumurtalı, salçalı, soğanlı vs.) yapabilirsiniz.

Ön Hazırlık:
Bayat ekmek küp şeklinde doğranacak ve fırında hafif pembemsi renk alıncaya kadar kızartılacak. Haşlanmış kuzu eti didilecek ve tereyağı eritilecek.

Maharetini Göster:
Bir kap içerisine kızartılmış ekmekler dizilecek. Üzerine, karabiber ve tuz ile tatlandırılmış kaynar et suyu gezdirilecek. Ardından sıra ile sarımsaklı yoğurt gezdirilecek ve didilmiş kuzu eti, ilave edilecek. En son eritilmiş tereyağı gezdirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.