tirit yemeği

tirit yemeği 400x267 tirit yemeği
Malzemeler:
150 gr. Haşlanmış Kuzu Eti
4 Dilim Bayat Ekmek
2 Su Bardağı Kaynar Et Suyu
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Kase Sarımsaklı Yoğurt
Karabiber
Tuz

Ön Söz:
Tirit ve papara birbirlerine benzeyen iki yemek. Bu yemeklerin yapımında kullanılan malzeme çeşiti o kadar çok ki; işte tirit yemeği, işte papara yemeği ve şu malzemelerle yapılır deme imkanı yok. Tirit genel olarak et, et suyu, tereyağı, ekmek ve yoğurtla yapılır. Tirit yapımında etin ve ekmeğin her çeşiti kullanılır. Kullanılan etler arasında, büyükbaş, küçükbaş hayvan eti, kaz, ördek, tavuk gibi kümes hayvan etleri (haşlanmış et ve et suyu) kullanılır. Tirit yemek tarifim, yemeğin nasıl yapıldığına dair bir örnektir.

Tirit yemeğinizi damak tadınıza uyan, istediğiniz malzemelerle etli, kıymalı, yumurtalı, salçalı, soğanlı vs. yapabilirsiniz.

Ön Hazırlık:
Bayat ekmek küp şeklinde doğranacak ve fırında hafif pembemsi renk alıncaya kadar kızartılacak. Haşlanmış kuzu eti didilecek ve tereyağı eritilecek.

kemikli et haşlanmıştirit yemeği eti tirit yemeği

et didilmiş

tirit kemikli et tirit yemeği

kızartılmış ekmek tabakta

bayat ekmek tirit yemeği

üzerine yoğurt konmuş

tirit ekmek yoğurt tirit yemeği

 didilmiş et ilave edilmiş servise hazır

tirit yemeği 1 tirit yemeği

Maharetini Göster:
Bir kap içerisine kızartılmış ekmekler dizilecek. Üzerine, karabiber ve tuz ile tatlandırılmış kaynar et suyu gezdirilecek. Ardından sıra ile sarımsaklı yoğurt gezdirilecek ve didilmiş kuzu eti, ilave edilecek. En son eritilmiş tereyağı gezdirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


Top