tereyağlı karides tava

tereyagli_karides_tava

Malzemeler:
1 Kg. Orta Boy Karides
1 Yemek Kaşığı Yemeklik Tereyağı
2 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Kabuklu karides kullanılarak yapılan yemeklerde “yemeğin özelliği ve karidesin iriliğine göre” haşlanıp temizlenir veya doğrudan kabuklu ya da kabuksuz olarak yemeği yapılır. Tereyağlı karides tava yemeğini yaparken, orta irilikte karides kullandım. Bu nedenle karidesleri yıkadıktan sonra haşladım, temizledim ve yemeklik tereyağı kullanarak tavada kızarttım.

Ön Hazırlık:
Karidesler yıkanacak ve süzülecek. Ardından tencereye iki litre su, iki yemek kaşığı sirke, iki yemek kaşığı tuz konulacak ve kaynatılacak. Üzerine karidesler ilave edilecek ve altı dakika süre ile haşlanacak. Süre bitiminde karidesler süzgeç içerisine alınacak ve soğuk su’dan geçirilecek ve kabukları soyulacak. Sarımsak soyulacak ve uzunlamasına iki parçaya bölünecek.

Maharetini Göster:
Tava içerisine teryağı konulacak ve eritilecek. Üzerine sarımsak ilave edilecek ve hafif kızarıncaya kadar kavrulacak. Ardından sarımsaklar yağ içerisinden alınacak ve atılacak. Üzerine haşlanmış karidesler ilave edilecek ve yüksek ısıda 2 dakika süre ile alt üst edilerek kavrulacak. Ardından pul biber, tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.