tereyağlı karamel nasıl yapılır

tereyagli_karamel

Malzemeler:
4 Yemek Kaşığı Toz şeker
1 Yemek Kaşığı Su
20 gr. Tereyağı
1 Çay Kaşığı Sirke
1 Çimdik Tuz

Ön Söz:
Karamel pasta, tatlı ve şekerleme yapımında kullanılır. Karamelin kullanılacağı yere göre karamel sade, tereyağlı veya krema kullanılarak yapılabilir. Sade karamel yapımında toz şeker ve inceltici olarak su kullanılır. Sade karamel yapımı basit ve risksizdir. Tereyağlı karamel yapımında ise, belirli oranda malzemelerin kullanılması gerekir. Donmayan, akışkan ve her daim yumuşak kalan karamel yapmak için; erimiş toz şekerin limon suyu veya sirke ile kestirilmesi gerekir. Ayrıca hazırlanan şerbet içerisine sabitleyici olarak eser miktarda tuz ilave edilir. Yapılan karamelin kıvamı su ilave edilerek ayarlanır. Yaptığınız karamel uzun süre beklerse kıvamı yoğunlaşabilir. Bu durumda karameli ocak üzerine alın, ısıtın ve üzerine su ilave ederk kıvamını ayarlayın. Tarifimde verdiğim malzemeleri kullanarak olması gereken kıvamda, tereyağlı karamelinizi yapabilir ve gönül rahatlığı içerisinde kullanabilirsiniz.

Ön Hazırlık:
Kase içerisine bir yemek kaşığı dolusu sıcak su, bir çay kaşığı dolusu üzüm sirkesi veya limon suyu, bir çimdik tuz konulacak ve karıştırılacak.

Maharetini Göster:
Tava içerisine toz şeker konulacak ve düşük ısıda eritilecek. Şeker eriyip istenilen rengi aldığında ocaktan alınacak, tereyağı ilave edilecek ve karıştırılacak. Tereyağı eridikten sonra kase içerisindeki karışım ilave edilecek ve tava ocak üzerine alınacak. Düşük ısıda tava içerisindeki karışım sürekli karıştırılarak bir dakika pişirilecek ve ocaktan alınacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.