terbiyeli paça çorbası

paca-corbasi

Malzemeler :
6 Adet Koyun Paçası ‘Temizlenmiş’
8 Su Bardağı Su
1 Adet Soğan
1/4 Kabuklu Limon
2 Diş sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Yemek Kaşığı Sıvı Yağ
1 Yemek Kaşığı ‘Tepeli’ Un
1 Adet Yumurta Sarısı
1 Adet Defne Yaprağı
1 Çay Kaşığı Pul Biber

Ön Hazırlık :
Ciğerciden alacağınız paçalar her ne kadar temizlenmiş olsalar dahi, üzerinde kalmış olabilecek tüylerin giderilmesi için ocak alevine tutulacak. Tüylerden arındırılmış paçalar yıkanacak.

Terbiye Sosu:
Bir kap içerisinde 1 yemek kaşığı un, 1 adet yumurta sarısı az soğuk su ile çırpılacak. Bu karışım paçalar piştikten sonra çorbanın terbiyesi için kullanılacak.

Maharetini Göster :
Düdüklü tencereye paça, soyulmuş bütün soğan, soyulmuş bütün sarımsak, 1/4 kabuklu limon parçası, 1 tatlı kaşığı tuz, defne yaprağı ve 8 su bardağı su konulacak, düdüklünün kapağı kapatılacak. Ocak ısısı normal olacak. Her düdüklünün kitapçığında bulunan yemek pişirme sürelerinden sığır eti pişirme süresi göz önüne alınacak ve düdüklü tencerenizin pişirme kurallarına göre, paça pişirilecek. Kendi tencerem 40 dakikada pişiriyor.
Paçalar piştikten sonra, soğan, sarımsak, defne yaprağı, limon parçası tencerenin içerisinden alınacak, kullanılmayacak. Hazırlanan terbiye sos’u tencere içerisine akıtılarak katılacak ve çorba karıştırılacak. Tencere 5 dakika süre ile tekrar kaynatılacak ve ocak söndürülecek. Tava içerisinde 1 yemek kaşığı sıvı yağ ile 1 çay kaşığı pul biber yakılmadan kavrulacak çorba üzerine dökülecek. Ezilmiş sarımsak ve sirke karışımını çorbanın servisi sırasında kullanabilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com

Posted in Çorbalar, Sakatatlar

Bir Cevap Yazın

baybay2