terbiyeli işkembe çorbası

Ter_iskembe_corba1

Malzemeler:
1 Kg. Dana İşkembe ‘temizlenmiş’
12 Su Bardağı Soğuk Su
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Diş Sarımsak
1/4 Bütün Limon
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Terbiye Malzemeleri:
1 Yemek Kaşığı ‘tepeli’ Un
1/2 ‘yarım’ Limon Suyu
2 Adet Yumurta Sarısı
1 Çay Bardağı Soğuk Su

Ön Söz:
İşkembe çorbası yapmak için, işkembe çok iyi temizlenmiş olaması gerekir. Sakatatcılarda işkembe temizlenmiş olarak satılır. İşkembe haşlanmazdan önce tencerede bir taşım kaynatılır. Yani işkembenin ön haşlaması yapıldıktan sonra, işkembe çorbası yapımına geçilir.

Ön Hazırlık:
İşkembe yıkanacak ve uygun irilikte parçalara bölünecek. Ardından tencerede bir taşım kaynatılacak ve süzülecek. Kaynamış işkembe parçaları soğuk su ile tekrar yıkanacak.

Terbiye’nin Hazırlanması:
İşkembeler haşlandıktan sonra, bir kap içerisine 1 yemek kaşığı tepeli un, 2 adet yumurta sarısı, yarım limon suyu, 1 çay bardağı soğuk su katılacak ve bir güzel çırpılacak. Karışım kabı içerisinde bekletilecek.

Terbiye malzemeleri un, yumurta sarısı, limon suyu ve su

Ter_iskembe_corbasi_terbiye_malz2

Terbiye çırpılmış

Ter_iskembe_corbasi_terbiye_cirpilmis3

İşkembe

Ter_iskembe_corbasi_iskembe4

İşkembe yıkanmış, parçalara bölünmüş ve süzülmüş

Ter_iskembe_corbasi_iskem_parca5

Ön haşlama için tencereye alınmış

Ter_iskembe_cor_on_hasla_tencere6

Ön haşlama yapılmış

Ter_iskembe_cor_on_hasla_yapilmis7

İşkembe düdüklü tencere’de

Ter_iskembe_cor_duduklude8

Haşlanmış

Ter_iskembe_cor_duduk_haslanmis9

Haşlanmış parçalar

Ter_iskembe_cor_duduk_haslan_parca10

İşkembe parçaları doğranmış

Ter_iskembe_cor_haslan_parca_dogra11

Tereyağı eritilmiş, biber ilave edilmiş

Ter_iskembe_cor_tereyagi12

İşkembe çorbası servise hazır

Ter_iskembe_corbasi_hazir13

Maharetini Göster :
Düdüklü tencereye işkembe parçalarını, 1 diş soyulmuş bütün sarımsak, 1/4 kabuklu limon parçası, 1 tatlı kaşığı tuz, 12 su bardağı su konulacak, düdüklünün kapağı kapatılacak. Düdüklü tencerede işkembe parçaları yumuşayıncaya kadar pişirilecek. Haşlanan işkembe parçaları bir kap içerisine alınacak. Tencerede kalan işkembe suyu ocakta tekrar kaynatılacak. İşkembe parçaları tercihinize göre ‘küçük veya iri’ doğranacak. Doğranan parçalar tencere’ye aktarılacak.
Tencere kaynadıktan sonra, bir kepçe işkembe suyu alınacak ve terbiye içerisine ilave edilecek, karıştırılacak. Bu karışım tencereye katılacak ve karıştırılacak. Tencere 5 dakika süre ile tekrar kaynatılacak ve ocak söndürülecek. 1 yemek kaşığı tereyağı eritilecek, üzerine 1 çay kaşığı pul biber ilave edilecek yakılmadan kavrulacak, bu karışım çorbanın üzerine dökülecek. Ezilmiş sarımsak ve sirke karışımı ile işkembe çorbanızı servis edebilirsiniz. Sonrası malum.

Not:
Her düdüklü tencerenin kitapçığında bulunan yemek pişirme sürelerinden sığır eti pişirme süresi göz önüne alınacak ve düdüklü tencerenizin pişirme kurallarına göre, işkembe haşlanacak. Kendi tencerem normal ocak ısısında işkembeyi 40 dakikada haşlıyor.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.