tel şehriye pilavı

tel şehriye pilavı

Malzemeler:
1 Su bardağı Tel Şehriye (200 ml.)
1 Yemek Kaşığı Tereyağı (20 gr.)
1 yemek Kaşığı Zeytinyağı (10 gr.)
1.5 Su Bardağı Kaynar Su (300 gr.)
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Tel şehriye pilavı, tarifimde olduğu gibi kavurma yöntimiyle yapılabilir. Ya da tencerede yağ ısıtılır, üzerine kaynar su, karabiber, tuz ilave edildikten sonra; kaynayan su içine tel şehriye ilave edilerek en düşük ısıda pişirilir. Tercihi size kalmış, tel şehriye pilavınızı istediğiniz yöntemle pişirebilirsiniz. Pilavınızı fazla miktarda yapmak isterseniz, yapmanız gereken; verdiğim ölçülerin katlarını almanız yeterlidir. Afiyet olsun.

Ön Hazırlık:
1.5 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

tereyağlı tel şehriye pilavı

Maharetini Göster:
Tencereye zeytinyağı ve tereyağı konulacak, ısıtılacak. Üzerine tel şehriyenin dörtte biri ilave edilecek ve normal (orta ateşte) ısıda hafif pembe renk alıncaya kadar kavrulacak. Ardından kalan tel şehriye ilave edilecek ve hafif kavrulacak. Üzerine1.5 su bardağı kaynar su, karabiber ve tuz ilave edilecek ve yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 10 dakika bitiminde tel şehriye pilavınız hazır. Tencere 15 dakika dinlendirdikten sonra, karıştırılacak ve servis edilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.

Tariflerim