tel kadayıf sarması

tel_kadayif_sarmasi

Malzemeler:
150 gr. Tel Kadayıf
1 Yumurta Sarısı
2 Yemek Kaşığı Süt
1 Fincan İri Kıyım Ceviz İçi
1 Su Bardağı Toz Şeker
1 Su Bardağı Soğuk Su
1 Çay Kaşığı Limon Suyu
Kızartma Yağı

Ön Söz:
Kadayıf dolması, kadayıf sarması denince aklımıza Erzurum, ilimizin meşhur tatlısı gelir. Bu tarifin görüntüsü kadayıf dolmasını çağrıştırıyor olsa da, tat ve lezzeti birbirleriyle örtüşmez. Kadayıf dolmasını hayatımda ilk tattığımda ağır gelmiş, tabakta bırakmıştım. Neden sonra kendime özel bu tarifi hazırladım. Hafif, gevrek ve çıtır. Eğer özel ilginiz yoksa bu tatlıya bulaşmayın derim. Çünkü, kadayıf sarmasını kızartırken yağ köpürür ve ocağınızı kirletir. Elbette bu olumsuzluğa çare var, derin bir tava işinizi görür. Bir de kızartma yağının kızgınlık derecesini çok iyi ayarlamanız gerekir. Tarifi not defterimden çıkarıp siteye kendim için koyuyorum. O yüzden de diyorum ki, bu tatlıyı denemeye kalkmayın. Kalkar ve başarırsanız mesajınızı okumak isterim.

Ön Hazırlık:
Kase içerisinde yumurta sarısı ve süt çırpılacak. Kadayıf avuç içi büyüklüğünde düz bir zemin üzerine açılacak. Üzerine 1 yemek kaşığı ceviz içi sarmanın başlangıç yönüne konulacak ve sarılacak.

Şerbetinin Hazırlanması:
Tencere içerisine şeker, su konulacak, karıştırılacak ve kaynatılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, ocak en düşük ısı konumuna alınacak. 10 dakika süre ile şerbet kaynatılacak. Süre bitimi limon suyu ilave edilecek, karıştırılacak. Ardından şerbet bir dakika süre ile tekrar kaynatılacak ve ocaktan alınacak.

Maharetini Göster:
Kadayıf sarması çırpılmış yumurta sarısına bulandıktan sonra kızgın yağ içerisinde kızartılacak. Kızaran sarma soğuk şerbet içerisine atılacak ve şerbeti çekmesi için bekletilecek. Sonrası malum.

Not:
Şerbet kullanılmaya başlandıktan sonra koyulaşmaya başlar. Çırpılmış yumurta 4 adet sarma ıslatır. Şerbet çok sayıda sarmaya yeter.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com

Posted in Şerbetli Tatlılar, Tatlılar

Bir Cevap Yazın

baybay2