taze fasulyeli tavuk güveci

tavuk_guvec_1

Malzemeler:
600 gr. Taze Fasulye
5 Adet tavuk İncik ‘baget’
2 Adet Domates
2 Adet Soğan
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Salça
1.5 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Tavuk güveci’nin orijinal tarifinde et olarak bütün piliç ya da tavuk kullanılır. Hangisini kullanırsanız kullanın tavuk piliç fark etmez, her ikisi de güveç içerisine konmazdan önce yağ içerisinde kızartılır. Kızartma işleminin sonununda tavuğun saldığı su, kızartma yağı ve tavuk bütün olarak güveç içerisine alınır. Tarifim, az nüfuslu aileler göz önüne alınarak incikle hazırlanmıştır. Tavuk güveç yapmak için tavuk but, yarım tavuk, tavuk incik ve hatta kanat dahi kullanılabilir. Tercih size kalmış bir şey.

Ön Hazırlık:
Fasulyeler ayıklanacak, yıkanacak ve uygun uzunlukta bölünecek. Soğanlar soyulacak ve ikiye bölünecek. Domatesler soyulacak ve küp doğranacak. Tavuk incikleri temizlenecek, yıkanacak ve süzülecek. 1.5 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

tavuk_guvec_2

Maharetini göster:
Toprak güveç içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine fasulyeler ilave edilecek ve karıştırılacak. Güveç kapağı kapatılacak, fasulyeler düşük ısıda ara sıra karıştırılarak 15 dakika süre ile kavrulacak. Süre bitiminde, fasulyelerin üzerine incikler ve aralarına soğanlar dizilecek. En üste domatesler yayılacak ve 1 tatlı kaşığı ‘tepeli’ tuz serpilecek. Az su ile salça inceltilecek ve 1.5 su bardağı kaynar su ilave edilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Güveç kabı kaynamaya başladıktan sonra, kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 90 dakika süre bitiminde taze fasulyeli tavuk güveciniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.