tavuklu patlıcan yemeği

Tavuklu_patlican_yemegi1

Malzemeler:
5 Adet Patlıcan
5 Adet Tavuk Baget
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
3 Diş Sarımsak
2 Adet Sivri Biber
2 Adet Domates
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Tatlı Biber Salçası
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Patlıcanlar yıkanacak, soyulacak ve kuşbaşı doğranacak. Uygun bir kap içerisine 1 yemek kaşığı tuz katılacak, yeterli miktarda soğuk su konulacak ve karıştırılacak. Patlıcanlar bu su içerisinde 30 dakika bekletilecek. Tavuk bagetlerin derisi soyulacak ve kemikleri ayrılacak.
Etler iri kuşbaşı doğranacak. Domates, soğan, soyulacak ve yemeklik doğranacak. Sivri biber kuşbaşı doğranacak. 2 su bardağı kaynar su hazır edilecek. 3 diş sarımsak soyulacak, yemekte bütün olarak kullanılacak.

Tavuklu_patlican_yemegi2

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine tavuk eti ilave edilecek, normal ısıda rengi dönünceye kadar kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, soğan katılacak ve kavrulacak. Ardından sivri biber ve sarımsaklar katılacak hafif kavrulacak.
Üzerine biber ve domates salçası ilave edilecek, kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Domatesler katılacak, diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Patlıcanlar katılacak ve tenceredeki malzemeler karıştırılacak. 2 su bardağı kaynar su, karabiber, kimyon ve tuz katılacak.
Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 25 dakika süre bitiminde yemeğiniz hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.