tavuklu patlıcan yemeği


Malzemeler:
5 Adet Patlıcan
5 Adet Tavuk Baget
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
3 Diş Sarımsak
2 Adet Sivri Biber
2 Adet Domates
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Tatlı Biber Salçası
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Patlıcan yıkanacak, soyulacak ve kuşbaşı doğranacak. Uygun bir kap içerisine 1 yemek kaşığı tuz katılacak, yeterli miktarda soğuk su konulacak ve karıştırılacak. Patlıcan su içerisinde 30 dakika bekletilecek. Tavuk bagetlerin derisi soyulacak ve kemikleri ayrılacak. Etler iri kuşbaşı doğranacak.

Domates, soğan, soyulacak ve yemeklik doğranacak. Sivri biber kuşbaşı doğranacak. 2 su bardağı kaynar su hazır edilecek. 3 diş sarımsak soyulacak, yemekte bütün olarak kullanılacak.

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine tavuk eti ilave edilecek, normal ısıda rengi dönünceye kadar kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak sıra ile soğan, sarımsak, biber, domates ve biber salçası, domates ilave edilecek ve kavrulacak.  Ardından patlıcan ilave edilecek ve tenceredeki malzemeler karıştırılacak. Peşinden 2 su bardağı kaynar su, karabiber, kimyon ve tuz ilave edilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 25 dakika süre bitiminde yemeğiniz hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop