tavuklu nohutlu pilav

tavuklu_pilav

Malzemeler:
1.5 Su Bardağı Pirinç
1/2 Haşlanmış Tavuk Göğsü
1 Su Bardağı Haşlanmış Nohut
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Su Bardağı Tavuk Suyu
1 Su Bardağı Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Pirinç ılık su ile birkaç kez suyunu değiştire değiştire, berrak suyu çıkıncaya kadar yıkanacak ve süzülecek. Tavuk göğsü küçük parçalara ayrılacak. Tavuk suyu ve su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencereye tereyağı, zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine tavuk suyu ve kaynar su ilave edilecek, kaynatılacak. Ardından pirinç, nohut ve tavuk göğsü ilave edilecek. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Yüksek ısıda tencere, 1 dakika süre ile kaynatılacak ve tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılıp not edilecek. Tam 14 dakika süre bitiminde ocak söndürülecek. Tencerenin kapağını açılmadan pilav 15 Dakika süre ile dinlendirilecek. Süre bitiminde pilav alt üst edilerek karıştırılacak. Sonrası malum.

Not:
Pilav’da 1 su bardağı pirinç ölçüsüne, 50 gram yağ kullanırsanız daha iyi sonuç alırsınız. Tadlandırıcı olarak 1/2 tablet Tavuk Bulyon, pilav’a su verirken ilave edilebilir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.