tavuklu arpa şehriye çorbası

Tavuklu_arpa_sehriye_corba1

Malzemeler:
Tavuk But veya Göğüs Eti
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Yemek Kaşığı Arpa Şehriye
1 Yemek Kaşığı Un
1 Yemek Kaşığı Maydanoz
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1 Su Bardağı Soğuk Su
5 Su Bardağı Kaynar Tavuk Suyu
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Tavuk but veya göğüs iri parçalara ayrılacak, yıkanacak ve süzülecek. Uygun bir tencere içerisine alınacak, üzerini iki parmak geçesi su ve 1 tatlı kaşığı tuz ilave ettikten sonra, yüksek ısıda tencere kaynatılacak. Tencere kapağı aralıklı kapatılacak, ocak ısısı düşük konuma alınacak ve etler 25 dakika haşlanacak. Haşlanan etler doğranacak veya elle küçük parçalara ayrılacak. Haşlama suyu çorba için kullanılacak. Maydanoz kıyılacak.

Tavuk but ve göğüs eti hazırlanmış

Tavuklu_arpa_sehriye_corba2

Çorba servise hazır

Tavuklu_arpa_sehriye_corba3

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine un ilave edilecek düşük ısıda un kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine arpa şehriye ilave edilecek pembeleşinceye kadar kavrulacak. 1 su bardağı soğuk su ilave edilecek, karıştırılacak.
Ardından 5 su bardağı kaynar tavuk suyu ilave edilecek ve ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tavuk etleri katılacak, karabiber ve tuz ilave edilecek çorbanın tuz’u karar hale getirilecek. Düşük ısıda tencere açık olarak 15 dakika süre ile kaynatılacak ve ocak söndürülecek. Üzerine kıyılmış maydanoz serpilecek. Sonrası malum.

Not:
Tadlandırıcı olarak, 1 tablet tavuk bulyon ve nohut büyüklüğünde limon tuzu çorba’ya su verirken ilave edebilirsiniz. Un kullanmayabilirsiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com

Posted in Çorbalar

Bir Cevap Yazın

baybay2