Blog Archives

yoğurtlu pirinçli tavuk çorbası

yoğurtlu pirinçli tavuk çorbası 400x267 yoğurtlu pirinçli tavuk çorbası
Malzemeler:
1 Kase Haşlanmış Didilmiş Tavuk Eti
3 Yemek Kaşığı Tepeleme Pirinç
1 Çay Bardağı Yoğurt
1 Adet Yumurta Sarısı
1 Yemek Kaşığı Tepeleme Un
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
4 Su Bardağı Tavuk Suyu
1.5 Su Bardağı Su

Ön Söz:
Yoğurtlu pirinçli tavuk çorbası, tavuk etiyle yapılan çorbaların arasında hatrı sayılır leziz bir tavuk çorbasıdır. Bu çorbanın yapımında haşlanmış tavuk budu veya tavuk göğsü kullanılabilir. Tarifimde 300 gr. haşlanmış tavuk göğsü kullandım. Tavuk göğsünü haşlayıp doğrar veya didip kaseye koyarsanız, bir kase tavuk etiniz olur. Çorbanızı servis ederken, isterseniz limon suyu ilave edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›fırında sebzeli tavuk budu

fırında sebzeli tavuk budu 400x267 fırında sebzeli tavuk budu
Malzemeler:
3 Adet Tavuk Budu (900 gr.)
1 Yemek Kaşığı Tereyağı (25 gr.)
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
3 Adet Orta Boy Soğan
3 Adet Orta Boy Patates
3 Adet Ort Boy Havuç
3 Baş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kuru Kekik
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Kaynar Su (400 ml.)
Pişirme Kağıdı
Metal Fırın Tepsisi

Ön Söz:
Şahane bir yemek, fırında sebzeli tavuk budu. Yemeğin yanına bir de sade veya domatesli pirinç pilavı yapılırsa, tadından doyasıya yenilir. Tarifimi üç kişilik hazırladım. İhtiyacınız ölçüsünde, dilediğiniz malzemeleri kullanarak bu yemeği hazırlayabilirsiniz. Yemeğin yapımında önemli olan, 2 su bardağı kaynar suyu vaktinde tepsiye ilave etmektir. Gerisini tepsideki malzemeler ve fırınınız halleder. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›acılı kanat nasıl yapılır

acılı kanat nasıl yapılır 400x267 acılı kanat nasıl yapılır
Malzemeler:
1/2 Kg. Tavuk Kanadı
2 Yemek Kaşığı Acı Biber Sosu (50 gr.)
1 Yemek Kaşığı Tereyağı (20 gr.)
5 Yemek Kaşığı Kaynar Su (50 gr.)
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Kızartma Yağı

Ön Söz:
Tavada acılı kanat nasıl yapılır? İhtiyaç ölçüsünde tavuk kanadı, derin kızartma yağında kızartıldıktan sonra; hazırlanan acı biber sosuna bulanır. Acılı tavuk kanadı derin yağ içinde kızartılmadan, fırında kızartılarakta yapılır. Yöntem aynı; tavuk kanadını kızart, acı sosa bula. Fakat, tavada kızartılan tavuk kanadının lezzeti bir başka. Buradan, tavada kanat kızartması tarifinin ayrıntısına bakabilirsiniz. Acılı kanat dünya mutfaklarında çok bilinir ve çeşitli soslarla hazırlanır. Acılı yemekleri seviyorsanız eğer, acılı kanat kızartması tarifimi deneyebilirsiniz. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›tavada kanat kızartması

tavada kanat kızartması 400x267 tavada kanat kızartması
Malzemeler:
600 gr. Tavuk Kanadı
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Kızartma Yağı

Ön Söz:
Tavada kanat kızartması tarifim, çıtır kanat sevenler için hazırlandı. Yapılması gereken; kanatlar yıkanıp süzüldükten sonra, üzerine tuz ekilip en az üç saat buzdolabınada üzeri açık olarak bekletmek. Süre bitiminde dolaptan almak, üzerindeki nemi kağıt peçete ile alarak kurulamak, kanatları düz ve kök kanat olarak gruplandırmaktır. Kanatların gruplandırılmasındaki amaç, kanatların derin yağ içinde eşit olarak pişmesi içindir. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›fırında terbiyeli tavuk but

fırında terbiyeli tavuk but 400x267 fırında terbiyeli tavuk but

Malzemeler:
2 Adet Kalçalı Tavuk But (900 gr.)
3 Yemek Kaşığı Peri Peri Sosu (100 gr.)
1 Su Bardağı Kaynar Su (200 ml.)
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Fırın Kağıtı
Alüminyum Folyo

Ön Söz:
Fırında terbiyeli tavuk butlarını peri peri sosla (24 saat) terbiye ettikten sonra pişirdim. Butların sosu çekmesi için en az 4 saat buzdolabında bekletilmesi gerekir. Bilirsiniz, buzdolabından pişirmek için çıkarılan köfte, tavuk, balık, et ve sakatat çeşitleri’nin oda sıcaklığına gelmesi beklenir. Pişirilecek ürünler oda sıcaklığına geldiğinde, pişirilirse hem pişme süresi kısalır, hem de lezzeti artar. Bu nedenle; buzdolabından çıkardığımız yiyecekleri pişirmezden 1 saat önce, dolaptan çıkarmamız yerinde olur. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›klasik tavuk sosu

klasik tavuk sosu klasik tavuk sosu
Tavuk sosu veya tavuk sos çeşitleri; tavuk sosu mangal, fırında tavuk sosu, tavada tavuk sosu, fırında bütün tavuk sosu ve ızgara tavuk sosu diye tavuk sos çeşitlerini sınıflandırabiliriz. Tavuk et çeşitleri, tavuk sosu malzemeleri kullanılarak hazırlanan sosla terbiye edilir. Tavuk sosları tavuk et çeşitleri terbiyesinde iki şekilde kullanılır. Örneğin; tavuk inciklerini terbiye etmek istersek, beğendiğimiz bir tavuk sosunu hazırlar ve tavuk inciklerini bu sosun içinde bekletiriz. Ya da, hazırladığımız sosu tek tek tavuk inciklerinin üzerine sürer ve sosu çeksin diye bir süre bekletiriz. Kemikli veya kemiksiz tavuk et çeşitlerinin sos sürülmüş olarak veya sosa yatırılmış olarak bekletme süresi 2 saat ila 24 saat arasında değişir. Bu süre tamamen eti pişirecek kişinin takdirine kalmıştır. Soslu tavuk ürünleri ne kadar çok bekletilirse, pişirldiğinde o kadar lezzeti artar. Alta tavuk et çeşitlerinin terbiyesinde çok kullanılan sosları veriyorum. Beğendiğiniz sosu gönül rahatlığı içinde kullanabilirsiniz. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›peri peri soslu tavuk baget

peri peri soslu tavuk baget 400x267 peri peri soslu tavuk baget
Malzemeler:
1 Kg. Tavuk Baget (tavuk incik)
150 gr. Peri Peri Sos
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Fırın Kağıtı
Fırın Tepsisi

Ön Söz:
Peri peri sos ile terbiye edilmiş tavuk bagetleri fırında açık veya kapalı olarak pişirilir. Bagetlerin sulu ve yumuşacık pişmesini isterseniz, tarifime uymalısınız. Peri peri sos ile kapladığınız bagetleri 4 ila 24 saat arası buzdolabında tutabilirsiniz. Tepsiyi fırından aldıktan sonra; tabanında birikmiş yağı bagetlerin üzerine sürerseniz, bagetin lezzetini bir kat daha artırmış olursunuz. Ayrıca, bagetleri peri peri sos ile servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›fırında piri piri (peri peri) soslu tavuk

piri piri soslu tavuk 400x267 fırında piri piri (peri peri) soslu tavuk
Malzemeler:
1 Bütün Tavuk (1650 gr.)
200 gr. Piri Piri (peri peri) Sos
1 Yemek Kaşığı Tuz
Mutfak Fırçası
Fırın Tepsisi (28×35 cm.)
Fırın Kağıdı
Alüminyum Folyo

Ön Söz:
Fırında piri piri soslu bütün tavuk yaparken üç aşamalı çalışma gerçekleştirilir.

1. Piri piri sos hazırlanır.
2. Bir bütün tavuk, kelebek tavuk olarak şekillendirilir.
3. Kelebek şekli verilen tavuk, hazırlanan piri piri sos ile terbiye edilir ve pişirilir.
Bunca zamandır, çeşitli sos kullanarak fırında tavuk kızarttım; kızarttığım hiçbir tavuk, fırında piri piri soslu tavuk lezzetine ulaşamadı. Tarifimi denerseniz, ne demek istediğimi anlarsınız. Pişirdiğiniz tavuğun yanında mutlaka banma sosu olarak, piri piri sosu bulundurun derim. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›kelebek tavuk nasıl yapılır

kelebek tavuk 400x267 kelebek tavuk nasıl yapılır
Malzemeler:
1 Bütün Tavuk
Mutfak Makası
Bıçak

Ön Söz:
Kelebek tavuk nedir, kelebek tavuk nasıl yapılır? Kelebek tavuk; bütün tavuğun mangalda, ızgarada veya fırında daha iyi pişmesini sağlamak için, ortasından ikiye ayrılarak kelebek şeklinin verilmesidir. Evde kelebek tavuk yapımı oldukça kolay, kelebek yapılacak tavuk bir de market tavuğu ise, kelebek yapımı işi daha da kolay. Bütün mesele, kelebek yapılacak tavuğu sırtından ikiye ayırmaktır. Bunun için tavuk omurgası, her iki tarafından kesilerek çıkarılır veya omurga’ya dokunulmadan kenarından boydan boya kesilir. Omurga çıkarılmak istenirse; tavuk omurgası yanlarından mutfak makası veya keskin bir bıçakla kolaylıkla kesilir ve alınır. Omurgası çıkarılmış, ya da sırtı kesilmiş tavuk kesme tahtası üzerine konur ve göğüsüne bastırılarak iki tarafa kelebek gibi açılır.

Tarifin devamı ›piri piri sos (peri peri sos) nasıl yapılır

piri piri sos 400x267 piri piri sos (peri peri sos) nasıl yapılır
Malzemeler:
3 Adet Orta Boy Salkım Domates (200 gr.)
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Orta Boy Kuru Soğan
2 Adet Tatlı Sivri Biber
3 Adet Çili Biberi
5 Diş Orta Boy Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Acı Toz Biber
1 Tatlı Kaşığı Tatlı Toz Biber
1 Tatlı Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker
1 Tatlı kaşığı Tuz
1/2 Limon Suyu
Bu malzemelerle 350 gr. piri piri sos yapılır.

Ön Söz:
Piri piri sos, peri peri sauce veya peri peri sos, Portekiz mutfağına ait, özellikle tavuk ve et yemeklerinde kullanılan doğal bir sos çeşiti. Fırında kızartılacak bütün tavuğu veya mangalda, tavada pişirilecek tavuk ürünlerini terbiye etmek için kullanılır. Pişmiş etleri yerken sofrada banma sosu olarak kullanılır. Piri piri sos, bana göre; bizim çok iyi bildiğimiz çemeni ve bilinen bütün sos çeşitlerini sollayan müthiş bir sos çeşitidir. Piri piri sos, üç yöntemle hazırlanır ve istenilen baharat çeşitleri kullanılır. Piri piri sos, tarifimde olduğu olduğu gibi doğrudan çiğden hazırlanır. Ya da, malzemeleri közlenerek veya pişirilerek hazırlanır. Çili biberi (chili pepper) acı biber çeşitidir. Pazarlarada satılan (arnavut biberi dahil) her çeşit acı biberi çili biberi yerine kullanabilirsiniz. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›Kategoriler

Top