tavuk suyuna mercimek çorbası

tavuk_sulu_mercimek_corbasi

Malzemeler:
1 Su Bardağı Kırmızı Mercimek
1 Adet Soğan
1 Adet Orta Boy patates
1 Adet Orta Boy Havuç
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Un
1 Tatlı Kaşığı Tuz
7 Su Bardağı Tavuk Suyu

Ön Hazırlık:
Mercimek yıkanacak ve süzülecek. Soğan yemeklik doğranacak. Patates, havuç soyulacak ve rendelenecek. Tavuk suyu hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine 4 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından un ilave edilecek, kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, salça katılacak ve düşük ısıda kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine patates, havuç, mercimek, 7 su bardağı kaynar tavuk suyu ilave edilecek ve malzemeler karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı aralıklı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 20 dakika süre bitiminde çorba blendırdan geçirilecek ve tuz’u karar hale getirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.

Tariflerim