tavuk şiş

tavuk_sis

Malzemeler:
1 Bütün Tavuk Göğsü
1 Adet Orta Boy Soğan
2 Diş Sarımsak
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Bardağı Süt
3 Yemek Kaşığı Ayçiçeği Yağı
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Toz Kırmızı Biber
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Tavuk şiş, isteğinize göre tavuk but veya tavuk göğsü ile yapılabilir. Tavuk eti uygun irilikte kuşbaşı doğrandıktan sonra, yoğurtlu veya sütlü sos çeşitinden biri kullanılarak terbiye edilir. Ardından sosa yatırlmış et, 24 saat dinlendirildikten sonra şişlere takılarak mangalda veya çeşitli ızgara aletleri üzerinde pişirilir. Tavuk göğsü ile yapılan tavuk şiş için en güzel sos çeşiti, sütle yapılan sostur. Tarifimi denerseniz, sözlerimin boş yere söylenmediğini anlarsınız.

Ön Hazırlık:
Tavuk göğsü uygun irilikte kuşbaşı doğranacak. Soğan, sarımsak soyulacak ve rendenin püre yapma gözünde önce sarımsak, ardından soğan rendelenecek. Çıkan soğan püresi tel süzgeç içine alınacak ve süzülecek. Soğan suyu sos yapımında kullanılacak, posa atılacak.

Tavuk Şiş Sosunun Hazırlanması:
Tencere içerisine ayçiçek yağı, soğan ve sarımsak suyu, domates salçası, süt, karabiber, toz biber, tuz konulacak ve karıştırılacak. Kuşbaşı tavuk eti tencere içerisine konulacak ve sos’a bulanacak. Tencerenin kapağı kapatılacak ve buzdolabına kaldırılacak. Buzdolabında et 24 saat dinlendirildikten sonra kullanıma alınacak. Acil durumlarda et, 3 saat dinlendirildikten sonrada kullanılabilir.

tavuk_sis_sosu

Maharetini Göster:
Sos içerisinde dinlenmiş kuşbaşı tavuk göğsü, uygun miktarlarda “metal veya çöp” şişlere dizilecek. Şişlerin üzerine hafif tuz ekilerek, iyi ısınmış ve yağlanmış ızgara üzerinde pişirilecek. Etler pişirildikten sonra, üzerine kekik veya diğer baharatları serpebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.