tavuk saç kavurma

tavuklu_sac_kavurma

Malzemeler:
1/2 Kg. Tavuk But Eti
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Adet Domates
2 Adet Sivri Biber
1 Adet Soğan
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Kavurma Sacı

Ön Söz:
Tavuk sac kavurma tavuk but veya tavuk göğsü ile yapılır. Sac kavurma yapmak için tavuğun en lezzetli yeri ise, tavuk butunun kalça kısmıdır. Tavuk eti sac üzerinde kavrulması için doğrudan kullanılabileceği gibi, et marine yapılarakta kullanılabilir. Sac kavurma yaparken tavuk eti üzerinde bulunan derinin kullanılması seçime bağlı, isterseniz kullanmazsınız. Kullandığınız takdirde zeytinyağı ölçüsünü azaltmalısınız. Tavuk göğsü kullanılarak yapılan sac kavurmada ise, yağ oranını artırmalısınız.

Ön Hazırlık:
Tavuk butu kuşbaşı doğranacak. Domatesler soyulacak ve küp doğranacak. Soğan iri olarak yemeklik, biberler halka doğranacak.

Maharetini Göster:
Kavurma sacı içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine tavuk eti ilave edilecek ve yüksek ısıda etin bıraktığı su buhar olup uçuncaya kadar kavrulacak. Ardından sacın orta yerinden yer açılacak, soğan ilave edilecek ve diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Üzerine biber ilave edilecek ve hafif kavrulacak. Domatesler ilave edilecek, karıştırılacak. Normal ısı ayarında domateslerin bıraktığı su, buhar olup uçuncaya kadar kavrulacak. Kavurma işlemi bittikten sonra, üzerine karabiber, pul biber ve tuz ilave edilecek, karıştırılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme
GÖZLEME NASIL PİŞİRİLİR
Evde yapılan her çeşit gözleme, eğer evinizde yufka ocağı varsa; gazlı, elektrikli, tüplü yufka pişirme sacı üzerinde pişirilir. Evinizde yufka pişirme sacı yoksa, mutfak ocağı üzerinde pişirilir. Gözleme ocak üzerinde teflon tava içerisinde veya kavurma sacı içinde, ya da dışında pişirilir. Gözleme pişirmek için, pişirme sacının yağlanmasına gerek yoktur. Ayrıca, yağlanmış pişirme sacı üzerinde gözleme pişirmek, sağlıklı değildir. İlla gözlemeyi yağlamak istiyorsanız, pişirdikten sonra yağlayabilirsiniz.