tavuk haşlama

Tencerede_tavuk_haslama

Malzemeler:
1 Adet Tavuk
10 Su Bardağı Soğuk Su
1.5 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Tavuk, burdan tarifine uygun hazırlanacak. Uygun bir tencereye 10 su bardağı su konulacak  ve kaynamaya yakın ısıtılacak. Fakat su kaynatılmayacak. Isınmış su içerisine tavuk bırakılacak, bir kaç dakika bu su içerisinde tutulacak. Tavuğun bu suya verdiği koyu renkli su dökülecek. Tavuk soğuk su ile yıkanacak, butları bir ip ile biribirlerine bağlanacak.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine tavuk, 10 su bardağı soğuk su, 1.5 tatlı kaşığı tuz konulacak. Ocak ısısı yüksek ısı konumunda olacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 1,5 saat süre bitiminde haşlanmış tavuğunuz servise hazır. Sonrası malum.

Not:
Düdüklü tencere ile tavuk, burdan tarifine uygun kısa sürede haşlanabilir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.