tavuk haşlama

Tencerede_tavuk_haslama

Malzemeler:
1 Adet Tavuk
10 Su Bardağı Soğuk Su
1.5 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Tavuk, burdan tarifine uygun hazırlanacak. Uygun bir tencereye 10 su bardağı su konulacak  ve kaynamaya yakın ısıtılacak. Fakat su kaynatılmayacak. Isınmış su içerisine tavuk bırakılacak, bir kaç dakika bu su içerisinde tutulacak. Tavuğun bu suya verdiği koyu renkli su dökülecek. Tavuk soğuk su ile yıkanacak, butları bir ip ile biribirlerine bağlanacak.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine tavuk, 10 su bardağı soğuk su, 1.5 tatlı kaşığı tuz konulacak. Ocak ısısı yüksek ısı konumunda olacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 1,5 saat süre bitiminde haşlanmış tavuğunuz servise hazır. Sonrası malum.

Not:
Düdüklü tencere ile tavuk, burdan tarifine uygun kısa sürede haşlanabilir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme
GÖZLEME NASIL PİŞİRİLİR
Evde yapılan her çeşit gözleme, eğer evinizde yufka ocağı varsa; gazlı, elektrikli, tüplü yufka pişirme sacı üzerinde pişirilir. Evinizde yufka pişirme sacı yoksa, mutfak ocağı üzerinde pişirilir. Gözleme ocak üzerinde teflon tava içerisinde veya kavurma sacı içinde, ya da dışında pişirilir. Gözleme pişirmek için, pişirme sacının yağlanmasına gerek yoktur. Ayrıca, yağlanmış pişirme sacı üzerinde gözleme pişirmek, sağlıklı değildir. İlla gözlemeyi yağlamak istiyorsanız, pişirdikten sonra yağlayabilirsiniz.