tavuk etli makarna

tavuk_etli_makarna

Malzemeler :
1/2 Paket Burgu Makarna
1/2 Tavuk Göğüs Eti
2 Adet Orta Boy Domates
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay kaşığı Tuz
2 Litre Su
Tuz

Ön Söz:
Etli makarna yapmak için kırmızı et, ya da beyaz et kullanılabilir. Beyaz et olarak tavuk etinin but veya göğüs eti haşlanarak ya da kızartılarak kullanılabilir. Et hazırlanırken katkı malzeme olarak salça, domates, sarımsak ve çeşitli sebzeler kullanılabilir. Etin hazırlanmasında kullanılacak ilave malzeme çeşitleri tercihinize kalmış, dilediğiniz malzeme ve tatlandırıcıları kullanabilirsiniz.

Ön Hazırlık:
Domateslerin kabuğu soyulacak ve küp doğranacak. Tavuk eti jülyen veya kuşbaşı doğranacak.

Tavuk etinin Hazırlanması:
Tava içerisine zeytinyağı, tereyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine tavuk eti ilave edilecek ve karıştırılacak. Normal ısı ayarında tavuk eti pembeleşinceye kadar kavrulacak. Ardından doğranmış domates, karabiber, pul biber, tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Et, domatesin suyu buhar olup uçuncaya kadar kavrulacak ve ocaktan alınacak.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine 2 litre su konulacak ve kaynatılacak. Kaynayan su içerisine 1 yemek kaşığı ‘silme’ tuz konulacak ve karıştırılacak. Ardından makarna ilave edilecek. Tencere kaynayıncaya kadar makarna ara sıra karıştırılacak. Normal ısı ayarında tencere kapağı açık olarak, makarna yumuşayıncaya kadar haşlanacak. Yaklaşık 17 dakika süre bitiminde tencere ocaktan alınacak ve süzülecek. Üzerine hazırlanan tavuk eti ilave edilecek ve karıştırılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.