tavuk but yemeği

Cigden_ten_tav_but1

Malzemeler:
4 Adet Tavuk But ‘derisiz’
7 Adet Küçük Soğan
2 Adet Domates
2 Adet Patates
2 Adet Sivri Biber
3 Diş Sarımsak
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1.5 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Tavuk but yemeği, çeşitli sebze ve baharatlar kullanılarak tencerede, ya da fırında yapılır. Tavuk budu yemek yapımında derili veya derisiz kullanılabilir. Yemekte budu derisi ile kullanmak yemeğin lezzetini artırır. Bir nedenle, yemek içerisinde but derisiz kullanılmak istenirse, yemeğe ilave edilecek yağ miktarını artırmak gerekir.

Ön Hazırlık:
Butlar yıkanacak ve süzülecek. Soğan, sarımsak soyulacak ve bütün bırakılacak. Domates, patates soyulacak irice kuşbaşı doğranacak. Sivri biber irice iri kuşbaşı doğranacak. Doğranmış malzemeler bir kap içerisine alınacak ve üzerine karabiber, kimyon, tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. 1.5 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Tavuk but yemeği malzemeleri

Cigden_ten_tav_but2

Malzemeler tencereye dizilmiş ve kaynar su ilave edilmiş

Cigden_ten_tav_but3

Tavuk but yemeği, 50 dakika süre bitiminde servise hazır

Cigden_ten_tav_but4

Maharetini Göster:
Tencere tabanına zeytinyağı gezdirilecek ve üzerine butlar dizilecek. Ardından boşluklara sebzeler yerleştirilecek ve 1.5 su bardağı kaynar su ilave edilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tavuk but yemeği 50 dakika süre bitiminde servis’e hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.