taş kadayıf

Tas_kadayif

Malzemeler:
5 Adet Yassı Kadayıf
1 Su Bardağı Ilık Süt
2 Adet Yumurta
1 Çay Bardağı Un
2 Su Bardağı Toz Şeker
3 Su Bardağı Soğuk Su
1 Tatlı Kaşığı Limon Suyu
Kızartmak İçin Sıvıyağı

Ön Hazırlık:
Yufkacıdan alacağınız yassı kadayıf, taş kadayıf ve arap kadayıf adıyle anılan bu tatlı çeşitinin tazeliğine dikkat edilecek. Yukardaki resimde görünen yarım kesilmiş görüntü tatlının çiğ hali. Kenarları kuru, kokusu ekşi olmayacak. Kenarları kuru olan tatlının kenarları 1-2 mm. ölçüsünde kesilecek. Süt el yakmayacak ısıda ılıtılacak. Yumurtalar çırpılacak.

Şerbetin Hazırlanması:
Tencere içerisine 3 su bardağı su, 2 su bardağı toz şeker katılacak ve karıştırılacak. Normal ısıda şerbet kaynadıktan sonra, 1 tatlı kaşığı limon suyu katılacak ve karıştırılacak. Şerbet en fazla 2 dakika süre ile kaynatıldıktan sonra ocaktan alınacak.

Maharetini Göster:
5 adet yassı kadayıf ılık süt içerisinde 2 dakika süre ile alt üst edilerek tutulacak. Ardından kadayıflar önce una, sonra yumurtaya batırılacak ve kızgın yağ içerisinde kızartılacak. Kızartılan kadayıflar şerbet tenceresinin içerisine yatırılacak.
Üzerlerine ısıya dayanıklı tabak kapatılacak ve tencere kaynatılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek ve tencere kapağı aralıklı kapatılacak. Saat’a bakılacak not edilecek. 15 dakika süre bitimi tencere ocaktan alınacak ve tatlılar tencere içerisinde soğutulacak. Sonrası malum.

Not:
Buradan yapım aşamalarını görebilirsiniz. Tatlıyı yaparken tatlının iki kat büyüyeceğini hesap ederek şerbet tenceresinin seçimini ona göre yapmalısınız. Kadayıfları süt içerisinde fazla tutmayınız, parçalanır. Tatlınızın servisinde kaymak, dövülmüş ceviz veya fıstık kulanabilirsiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.