taş kadayıf


Malzemeler:
5 Adet Yassı Kadayıf
1 Su Bardağı Ilık Süt
2 Adet Yumurta
1 Çay Bardağı Un
2 Su Bardağı Toz Şeker
3 Su Bardağı Soğuk Su
1 Tatlı Kaşığı Limon Suyu
Kızartmak İçin Sıvıyağı

Ön Hazırlık:
Yufkacıdan alacağınız yassı kadayıf, taş kadayıf ve arap kadayıf adıyle anılan bu tatlı çeşitinin tazeliğine dikkat edilecek. Yukardaki resimde görünen yarım kesilmiş görüntü tatlının çiğ hali. Kenarları kuru, kokusu ekşi olmayacak. Kenarları kuru olan tatlının kenarları 1-2 mm. ölçüsünde kesilecek. Süt el yakmayacak ısıda ılıtılacak. Yumurtalar çırpılacak.

Şerbetin Hazırlanması:
Tencere içerisine 3 su bardağı su, 2 su bardağı toz şeker katılacak ve karıştırılacak. Normal ısıda şerbet kaynadıktan sonra, 1 tatlı kaşığı limon suyu katılacak ve karıştırılacak. Şerbet en fazla 2 dakika süre ile kaynatıldıktan sonra ocaktan alınacak.

Maharetini Göster:
5 adet yassı kadayıf ılık süt içerisinde 2 dakika süre ile alt üst edilerek tutulacak. Ardından kadayıflar önce una, sonra yumurtaya batırılacak ve kızgın yağ içerisinde kızartılacak. Kızartılan kadayıflar şerbet tenceresinin içerisine yatırılacak.

Üzerlerine ısıya dayanıklı tabak kapatılacak ve tencere kaynatılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek ve tencere kapağı aralıklı kapatılacak. Saat’a bakılacak not edilecek. 15 dakika süre bitimi tencere ocaktan alınacak ve tatlılar tencere içerisinde soğutulacak. Sonrası malum.

Not:
Buradan yapım aşamalarını görebilirsiniz. Tatlıyı yaparken tatlının iki kat büyüyeceğini hesap ederek şerbet tenceresinin seçimini ona göre yapmalısınız. Kadayıfları süt içerisinde fazla tutmayınız, parçalanır. Tatlınızın servisinde kaymak, dövülmüş ceviz veya fıstık kulanabilirsiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop