taratorlu fasulye piyazı

taratorlu_fasulye_piyazi

Malzemeler
1 Su Bardağı Dermason Kuru Fasulye
1 Adet Soğan
2 Adet Domates
1 Adet Katı Yumurta
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1/2 Limon suyu
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Bir Tutam Maydanoz

Tarator Malzemesi:
3 Yemek Kaşığı Haşlanmış Kuru Fasulye
4 Yemek Kaşığı Kuru Fasulye Haşlama Suyu
2 Yemek Kaşığı Tahin
1 İri Diş Sarımsak
Tuz

Ön Söz:
Adına tahinli Antalya piyazı, ya da taratorlu kuru fasulye piyazı deyin; taratorlu fasulye piyazı’nı bir kez olsun yapın ve tadın. Ne çandır fasulyesi, ne tekke fasulyesi ne de iskilip kuru fasulyesi aramayın. Miadı dolmamış, marketten dermoson fasulyesi alın ve piyazınızı yapın, yiyin tadına varın. Bir de, yanına ızgara köfte yapmayı unutmayın emi.

Ön Hazırlık:
Soğan piyaz, domates kuşbaşı doğranacak. Yumurta, en az 12 dakika katı olarak haşlanacak. Maydanoz ince kıyılacak.

Kuru Fasulye’nin Haşlanması :
Kuru fasulye bol su içerisinde bir gece boyu ıslatılacak. Ardından suyu değiştirilecek ve yumuşayıncaya kadar en düşük ısıda (yaklaşık 50 dakika) haşlanacak ve ocaktan alınacak.
Üzerine 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilecek, karıştırılacak ve fasulye kendi suyu içinde soğutulacak.

Tarator Sosu:
Bir kap içerisinde konmuş tel süzgeç içerisinde 3 yemek kaşığı haşlanmış kuru fasulye kaşıkla ezilecek. Üzerine 4 yemek kaşığı kuru fasulye haşlama suyu konulacak ve karıştırılacak. Süzgeç içinde kalan fasulye posası atılacak. Ardından, az tuz ile ezilmiş sarımsak ve 2 yemek kaşığı tahin ilave edilecek ve karıştırılacak.

Piyaz Salatası’nın Yapılması:
Bir kap içine kuşbaşı doğranmış domates, piyaz doğranmış soğan, kıyılmış maydanoz, kara biber, pul biber, limon suyu, tuz konulacak ve karıştırılacak.

tahinli_antalya_piyazi

Maharetini Göster:
Salata kabı içerisine kevgir kepçe ile yeter miktarda haşlanmış kuru fasulye konulacak. Üzerine yeter miktarda tahinli sos gezdirilecek. Ardından fasulyenin üzerine salata konulacak, zeytinyağı gezdirilecek ve yumurta dilimleriyle süslenecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.