tarator sos

tarator_sos

Malzemeler:
4 Dilim Kurutulmuş Ekmek
1 Su Bardağı Süt
1 Çay Bardağı Ceviz İçi
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Limon Suyu
1 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Tarator sos bayat ekmek içi, galeta unu veya hazır kızarmış ekmek dilimleri ile yapılabilir. Süt yerine yoğurt, limon suyu yerine sirke, ceviz içi yerine badem içi, fıstık içi kullanılabilir. İstenirse sos içerisine çeşitli baharatlar ilave edilebilir. Tarator sos hazırlarken kullanılacak malzemeler tamamen damak zevkinize kalmış. Tarifim tam ölçü ile iki porsiyondur. Malzemelerin katlarını alarak, ihtiyacınız ölçüsünde tarator sos hazırlayabilirsiniz. Seçim sizin, kolay gelsin.

Ön Hazırlık:
Ekmek dilimleri bir kap içerisinde konulacak. Üzerine 1 su bardağı süt ilave edilecek ve yumuşayıncaya kadar bekletilecek. Ceviz içi ve sarımsak kıyılacak.

Maharetini Göster:
Islatılmış ekmek dilimleri, ceviz içi, sarımsak, zeytinyağı ve limon suyu pürüzsüz bir görünüm alıncaya kadar rondodan geçirilecek. Ardından sos içerisine 1 çay kaşığı tuz ilave edilecek ve tuzu karar hale getirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme
GÖZLEME NASIL PİŞİRİLİR
Evde yapılan her çeşit gözleme, eğer evinizde yufka ocağı varsa; gazlı, elektrikli, tüplü yufka pişirme sacı üzerinde pişirilir. Evinizde yufka pişirme sacı yoksa, mutfak ocağı üzerinde pişirilir. Gözleme ocak üzerinde teflon tava içerisinde veya kavurma sacı içinde, ya da dışında pişirilir. Gözleme pişirmek için, pişirme sacının yağlanmasına gerek yoktur. Ayrıca, yağlanmış pişirme sacı üzerinde gözleme pişirmek, sağlıklı değildir. İlla gözlemeyi yağlamak istiyorsanız, pişirdikten sonra yağlayabilirsiniz.