tane tane, bulgur pilavı

Tane_bulgur_pilavi1

Malzemeler:
1 Su Bardağı Bulgur
1 Adet Domates
1 Adet Soğan
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1.5 Su Bardağı Kaynar Su
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Tarifim, onlarca bulgur pilavı çeşiti arasında sıradan bulgur pilavı tarifidir. Yalnız bu tarifimi diğerlerinden farklı kılan, kebapçılarda garnitür olarak verilen ve bulguru tane tane ayrışan pilav oluşudur. Bu pilavın tarifini edinmek için yıllarca uğraştım, başaramadım.
Aslında bir çok tarif edindim, tarifleri denedim, hiç başarı şansım olmadı. Verilen tarifler, normal pilav tariflerinin malzeme katkı farklarından öteye gitmedi. Esas olan pilavı yaparken ince ayarlarını yani, püf noktalarının verilmesi gerekiyordu. Ne ise, bilineni sonradan kendim keşfettim.

Ön Hazırlık:
Bulgur yıkanacak ve süzülecek. Domates soyulacak ve iri doğranacak. Soğan soyulacak, yemeklik doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

Pilav malzemeleri

Tane_bulgur_pilavi2

Soğan kavrulmuş, salça ilave edilmiş

Tane_bulgur_pilavi3

Domatesler ilave edilmiş

Tane_bulgur_pilavi4

Su, baharatlar ve tuz ilave edilmiş

Tane_bulgur_pilavi5

Pilav pişmiş

Tane_bulgur_pilavi6

Pilav 15 Dakika dinlendirilmiş ve karıştırılmış

Tane_bulgur_pilavi7

Maharetini Göster:
Tencere’ye tereyağı ve zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak salça katılacak, kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından domatesler ilave edilecek, kavrulacak. Üzerine bulgur ilave edilecek en az 5 dakika kavrulacak. “bulgur kavrulurken, tencere taban yüzeyinde bulgurun bıraktığı nişastadan bir katman oluşacak” O katman kahve renk aldığı an da 1.5 su bardağı kaynar su ve baharatlar ilave edilecek, karıştırılacak.
Yemeğin tuz’u karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 15 dakika süre sonunda pilavınız hazır. Tencere kapağı açılmadan pilav, 15 dakika süre ile dinlendirilecek. Sonrası malum.

Not:
Malzemelerin katlarını kullanarak, ailenize yeterli ölçekte pilav hazırlayabilirsiniz. Malzemeleri değiştirebilirsiniz, 1 ölçek bulgur için 1.5 ölçek su oranını değiştirmeyin. Pilav teflon tencere de yapılıyor olsa bile, tam randımanını çelik tencere de alabilirsiniz. Benden söylemesi.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.