tandır aletlerim

Tandir_aletlerim

Resimde görünen tandır aletlerimle apartman koşullarında bazlama, kete, gözleme nasıl yapılırın tarifini vermeye çalışıyorum. Hamur işleri kategorisinde bulunan kete, gözleme ve yufka bazlama tariflerini bu aletlerimle yapıyorum. Sizler niye yapmıyasınız, çok kolay. Evleriniz bu tarifleri pişirirken burcu burcu kokar vesselam.

Tandır Aletlerim:
1.Tandır Sacı: ‘pişirme sacı’
Piyasa’da sac kebap ve sac kavurma için üretilmiş, iki kulplu bütün yüzeyi teflon kaplı, 2 mm. kalınlıkta, 32 cm. çapında alüminyum bir sacdır. Esas amacı kavurma yapmak olan bu aletimle, tandır sacı üzerinde yapılan hamur işlerini bu aletim üstlenir. Ocağın 4 numaralı, en büyük gözü üzerine resimde gördüğünüz şekilde koyarım, işlerimi hakkıyle yaparım. Piyasada aynı amaçlı bir çok alet var, elektrik ve tüple çalışanı gibi. Mutfakta yer işgal etmesin diye, ben bu aleti kullanıyorum. Bunun yerine teflon büyük tava kullanılabilir.

2. Merdane:
Merdane, hamur bezelerini açmak için oklavadan önce kullanılır. Oklavanın bir nevi yardımcısı, onun işlerini kolaylaştırır. İhtiyacınıza uygun boyutlarda piyasadan edinebilirsiniz.

3. Oklava:
Oklava, merdanenin yapamadığı işi yüklenir, yufka açar. Ama, sert bir hamuru açmak için zorlanır. O yüzden merdane ile ortak çalışır. Piyasadan, istediğiniz boyutlarda bombeli ve düz olarak temin edebilirsiniz.

4. Hamur Kesme Ruloları:
Metal diskli kesme bıçağı, hamur ve mantı keser. Diğeri plastik beyaz olanı, mantı birleştirme, kete ve gözleme ağızlarını yapıştırmada kullanılır. Resim karesine girmeyen, hamur kesmek için kullandığım plastik bıçaklarımda var.

Maşa:
Bu aletimde resim karesine girmedi. Görevi, tandır sacı üzerinde pişirilen hamur işlerini sac üzerinde alt üst etmek. Gerçi çoğu şeyleri elimle yapmış olsam dahi, bazı hamur işlerinde maşa gerekiyor. Gerekli bir alet, piyasada her türü mevcut.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.