tandır aletlerim

Tandir_aletlerim

Resimde görünen tandır aletlerimle apartman koşullarında bazlama, kete, gözleme nasıl yapılırın tarifini vermeye çalışıyorum. Hamur işleri kategorisinde bulunan kete, gözleme ve yufka bazlama tariflerini bu aletlerimle yapıyorum. Sizler niye yapmıyasınız, çok kolay. Evleriniz bu tarifleri pişirirken burcu burcu kokar vesselam.

Tandır Aletlerim:
1.Tandır Sacı: ‘pişirme sacı’
Piyasa’da sac kebap ve sac kavurma için üretilmiş, iki kulplu bütün yüzeyi teflon kaplı, 2 mm. kalınlıkta, 32 cm. çapında alüminyum bir sacdır. Esas amacı kavurma yapmak olan bu aletimle, tandır sacı üzerinde yapılan hamur işlerini bu aletim üstlenir. Ocağın 4 numaralı, en büyük gözü üzerine resimde gördüğünüz şekilde koyarım, işlerimi hakkıyle yaparım. Piyasada aynı amaçlı bir çok alet var, elektrik ve tüple çalışanı gibi. Mutfakta yer işgal etmesin diye, ben bu aleti kullanıyorum. Bunun yerine teflon büyük tava kullanılabilir.

2. Merdane:
Merdane, hamur bezelerini açmak için oklavadan önce kullanılır. Oklavanın bir nevi yardımcısı, onun işlerini kolaylaştırır. İhtiyacınıza uygun boyutlarda piyasadan edinebilirsiniz.

3. Oklava:
Oklava, merdanenin yapamadığı işi yüklenir, yufka açar. Ama, sert bir hamuru açmak için zorlanır. O yüzden merdane ile ortak çalışır. Piyasadan, istediğiniz boyutlarda bombeli ve düz olarak temin edebilirsiniz.

4. Hamur Kesme Ruloları:
Metal diskli kesme bıçağı, hamur ve mantı keser. Diğeri plastik beyaz olanı, mantı birleştirme, kete ve gözleme ağızlarını yapıştırmada kullanılır. Resim karesine girmeyen, hamur kesmek için kullandığım plastik bıçaklarımda var.

Maşa:
Bu aletimde resim karesine girmedi. Görevi, tandır sacı üzerinde pişirilen hamur işlerini sac üzerinde alt üst etmek. Gerçi çoğu şeyleri elimle yapmış olsam dahi, bazı hamur işlerinde maşa gerekiyor. Gerekli bir alet, piyasada her türü mevcut.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


4 comments on “tandır aletlerim
 1. ERSİN diyor ki:

  sitenizi sübye tarifi ararken tesadüfen keşfetttim. tek kelime ile muhteşem buldum. bundan sonra yakından takipçiniz olacağım. tariflerinizle yaşantıma büyük katkınız olacağını değerlendirmekteyim. iyi çalışmalar….

 2. editör diyor ki:

  Sevgili yeğenlerim,
  Bu güzel sözlerle dolu mesajınızı bir kaç kez okudum. Ne iyi ettiniz, çok sevindim. Ayrıca Türkçemizi de iyi öğrenmişsiniz, eğer tercüman kullanmamışsanız. Bu yüzden onun için de sevindim, tebrik ediyorum..

  Pelinciğimi ve Yeldacığımı hasretle kucaklıyor, yanaklarından ayrı ayrı öpüyorum.
  Emminiz..

 3. Pelin diyor ki:

  Emmiciğim,

  Yine ne güzel yazmışin !!
  Senin sitene sık sık uğruyoruz ve ne güzel yemekler yapıyorsun !!
  Biz de tariflediğin yemeklerin pişiyor.
  Gerçekten senden daha iyi yemek yapan birisini tanımiyorum !!
  Bizler keteler için Türkiye’ye geliyoruz.
  Ama tabii ki öncelikle sizlere olan özlememiz için !!

  Kucaklar dolusu öpücükler,
  Yeğenlerin.

  Gerçekten öyle…

 4. editör diyor ki:

  Bir ziyaretcimin iletişim formuna bıraktığı mesaja dün ulaştım. Hamur işleri konusunda kendisine nasıl yardım edebileceğimi soruyordu. Tesadüf bu ya, zaten düşünce bazında böyle bir çalışmanın içerisindeydim.

  Düşüncelerimi kendisine anlattım. Hamur işlerini kendi kendime öğrenmiş biri olarak, bu işleri öğrenmek isteyenlere deneyimimi blogumda anlatacağım.

  Kete gözleme diye tariflerini verdiğim, büyük küçük fark etmez insanoğlunun çok sevdiği ve bir türlü doyamadığı hamur işlerini örnekleyeceğim.

  O tarifler yöresel ve bilen bilir lezzetini. Ayrıca o kadar çok iç çeşiti var ki, beğen beğendiğini yap. Yurt dışında yaşayan yeğenlerim, yıllık izinlerinde sadece o keteleri yemek için binlerce kilometre yol teperler.

  Böyle..