talaş kebabı

talaş kebabı 400x267 talaş kebabı
Malzemeler:
400 gr. Dana Bifteklik Lop Et (yağsız)
1 Adet Soğan
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Orta Boy Domates
1 Paket Milföy Hamur (10 Adet)
1 Çay Kaşığı Karabiber
1/5 Demet Maydanoz
1 Adet Yumurta Sarısı
1 Su Bardağı Kaynar Su
Çörek Otu
Tuz

Ön Hazırlık:
Et küçük kuşbaşı doğranacak. Soğan ince piyaz doğranacak. Domates uzunlamasına ikiye bölünecek ve çekirdekleri çıkartılacak. Parçalar rendeden geçirilecek. Maydanoz ince kıyılacak. Yumurta sarısı çırpılacak.

Kuşbaşı Etin Pişirilmesi:
Tencere’ye kuşbaşı etler konulacak, karıştırılacak. Düşük ısıda et’in bıraktığı su buhar olup uçtuktan sonra, üzerini kapatacak kadar kaynar su ilave edilecek. Su kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı, en düşük ısı konumuna getirilecek. Ara sıra tencere kontrol edilecek ve gerektiğinde et üzerine su ilave edilerek, 75 dakika süre ile et suyunu çekinceye kadar pişirilecek.

İç Malzemenin Hazırlanması:
Tava içerisine 2 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Rendelenmiş domates ilave edilecek, kavrulacak. Üzerine kuşbaşı et, 1 su bardağı kaynar su, karabiber ve tuz ilave edilecek. Karışımın tuz’u karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek; karışım kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Karışım 15 dakika süre ile pişirilecek ve ardından süzgeçten geçirilecek. Süzülen kuşbaşı et bir kap içerisine alınacak ve soğumaya bırakılacak. Soğuduktan sonra, maydanoz ilave edilecek ve karıştırılacak. Etin suyu ayrı bir kap içerisinde bekletilecek. Talaş kebabı servis edilirken, et suyu ısıtılarak sos olarak kullanılacak.

Tava’da iç malzemesitalaş kebabı iç malzemesi talaş kebabı

Süzülmüş iç malzemesi

talaş kebabı eti talaş kebabı

Sosu

talaş kebabı sosu talaş kebabı

Hazırlanmış iç malzemesi

talaş kebabı iç harcı talaş kebabı

Milföy yapraklarının katlanması

talaş kebabı hamur katlaması talaş kebabı

Tepsiye dizilişi

talaş kebabı milföy hamuru talaş kebabı

Talaş kebabı servise hazır

talaş kebabı 1 talaş kebabı

Maharetini Göster:
Milföy yaprakları oda ısısına getirilip çözüldükten sonra, oklava ile açılarak kare şekli büyütülecek. Orta yerine 1 yemek kaşığı tepeleme iç konulacak ve resimde görünen şekliyle milföy yaprağı zarf katlama tekniği ile kapatılacak. Katlanmış yüzeyi alta gelecek şekilde fırın tepsisi içerisine dizilecek ve üzerlerine fırça ile yumurta sarısı sürülecek ve çörek otu serpilecek. Önceden 200°C derece’ye ısıtılmış elektrikli fırının orta rafına tepsi sürülecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 25 dakika süre bitiminde Talaş Kebabınız servise hazır. Servisi sırasında üzerine yeterli miktar sos dökebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


Top