tahin pekmez

Tahin_pekmez

Tahin:
Susam tohumlarının kabuklarından ayrıldıktan sonra, kendine özgü üretim yöntemleriyle kurutulup ezilmesiyle elde edilen bir gıda maddesidir. B vitamini yönünden zengindir. Tahin, % 60 oranında yağ, % 26 oranında protein, kükürt, triptofan içeren aminoasitler içerir. Tahin, çok yağlı besin maddesi olarak kolay sindirilebilir ve besleyici bir gıda maddesidir. Mutfaklarımızda doğrudan kullanılmaz. Fakat, diğer malzemelerle birlikte katkı malzemesi olarak bir çok yemek, tatlı, salata ve hamur işlerinde kullanılır. Bunlardan bazıları şunlardır: Helva, çörek, kurabiye, kek, çeşitli salatalar, çeşitli yemekler, börekler, tatlılar, tarator, humus ve piyazdır.

Pekmez:
Bir çok üründen elde edilir ve üretildiği ürünün ismi ile anılır. Üzüm pekmezi, dut pekmezi, harnup ‘keçiboynuzu’ pekmezi, kayısı ve andız pekmezidir. Her bir ürünün kendine ait pekmez üretim metodu kullanılarak şırası çıkarılır ve işlenerek kendi adı ile anılan pekmezi elde edilir. Her pekmez’in renk, tat, aroması ve besin değeri farklı olmakla birlikte, ortak özellikleri hızla kana karışabilen ve yüksek enerji veren bir gıda maddesidir. Sofralarımızda her bir pekmez çeşiti tüketilmek için doğrudan yerini alır. Mutfaklarımızda ise, çeşitli tatlı, şerbet, muhallebi, kek, kurabiye, un helvası yapımında kullanılır.

Tahin Pekmez Karışımı:
Tahin ile pekmezin belirli oranlarda karıştırılmasıyle, halkımız tarafından fazlasıyle beğenilen bir tatlı elde edilir. Bu tatlının elde edilmesinde sabit bir malzeme ölçüsü yoktur. Her aile veya bireyin kendi damak tadına ve göz zevkine göre bir tahin pekmez karışım ölçüsü vardır. Karışım hazırlanırken tahin koyu kıvamda olduğundan, karıştırma kabı içerisine önce tahin konur. Tahini inceltmek için üzerine pekmez ilave edilir. Koyu kıvamda bir tahin pekmez karışımı hazırlamak için, 1 ölçü tahin ve tahinin yarı ölçüsünde pekmez kullanılır. Pekmez ölçüsünü azaltıp çoğaltarak, istenilen renk ve kıvamda tahin pekmez karışımı elde edilir. Bu karışımın üzerine kavurulmuş susam taneleri serpilirse tatlının daha bir güzel olacağını söyleyebilirim.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.