süzme yoğurt

suzme_yogurt

Malzemeler:
1 Kase Yoğurt
Yemek süzgeçi

Ön Söz:
Süzme yoğurt, mutfaklarda yoğurtun kullanıldığı bütün alanlarda kullanılır. Ne var ki bazı yemek, tatlı ve salata çeşitlerinin hazırlanmasında süzme yoğurt olmazsa olmazdır. Bu nedenle, süzme yoğurtun gerekli olduğu yerlerde bu boşluğu yoğurt dolduramaz. Süzme yoğurta ihtiyaç duyulduğunda bakkal, marketler elinizin altında tedariki gayet kolay. Daha kolay olanı, süzme yoğurtunuzu kendiniz hazırlamanız. Bunun için süzme torbası hazırlamanızda gerekmez. Tel veya plastik yemek süzgeçleri bu işi görür. Olur ya, bazen yoğurtunuz ekşir. Ekşi yoğurtu çöpe atmaktan kurtarmanın en güzel yolu süzme yoğurt yapmaktır. Hem, ekşimiş yoğurtla yapılan süzme yoğurt daha güzel olur.

Maharetini Göster:
Bir kap üzerine yemek süzgeçi oturtulacak. İçerisine normal ya da ekşimiş farketmez yoğurt konulacak. Gel zaman git zaman içerisinde süreç başlayacak, ta ki yoğurt tamamen süzülüp katılaşıncaya kadar beklenecek. Ardından katılaşan süzme yoğurt kapaklı kap içerisinde buzdolabına kaldırılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.