sütlü kereviz çorbası

sutlu_kereviz_corbasi

Malzemeler:
1 Adet Kök Kereviz (200 gr.)
1 Adet Patates (150 gr.)
1 Adet Havuç (150 gr.)
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Tepeleme Un
1 Su Bardağı Süt
3 Su Bardağı Kaynar Su
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Kuru Nane
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Yarım Limon Suyu

Ön Söz:
Sütlü kereviz çorbası yapımında sebze olarak kereviz kökü, patates ve havuç rendelenerek kullanılmıştır. Çorba kıvamı sütle karıştırılan buğday unu ile ayarlanmış, karabiber, kuru nane, limon suyu ve tuz ile tatlandırılmıştır. Çorba pişerken köpüklenmeden dolayı tencereden taşmasını önlemek için; tencere arada bir dipten karıştırlarak önlem alınmalıdır. Verdiğim malzemelerle dört kase dolusu sütlü kereviz çorbası yapılır.

Ön Hazırlık:
Kereviz, patates, havuç soyulacak ve rendenin iri gözünde rendelenecek. Kaynar su hazır edilecek.

Çorbanın Sosu:
1 Tatlı kaşığı tepeleme doldurulmuş un, 1 su bardağı soğuk süt ile çırpılacak.

kereviz_corbasi_malzemesi

Maharetini Göster:
Tencereye zeytinyağı konulacak ve düşük ısıda ısıtılacak. Üzerine sıra ile rendelenmiş havuç, kereviz, patates ilave edilecek ve diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Ardından 3 su bardağı kaynar su, çorbanın sos’u ilave edilecek ve karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek, tencere kaynamaya başladıktan sonra; ocak ısısı en düşük ısı konumuna düşürülecek ve tencere kapağı kapatılacak. Tam, 20 dakika bitiminde çorba blendırdan geçirilecek; karabiber, kuru nane, limon suyu ve tuz ile tatlandırılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.