sütlü karamelli kemalpaşa tatlısı

karamelli_kemalpasa_tatlisi

Malzemeler:
1/2 Paket Kemalpaşa Peynir Tatlısı
2 Su Bardağı Toz Şeker
2 Su Bardağı Süt

Ön Söz:
Sütlü karamelli kemalpaşa tatlısı tarifim, kemalpaşa peynir tatlısını sevenleri memnun edecek düzeyde tat ve lezzete sahip. Bir tatlı ancak, bu kadar tadının zirvesine oturur. Yapıp tadarsanız eğer, söylenenlerin boş laf kalabalığı olmadığından emin olabilirsiniz. Önemli olan, gerçek kemalpaşa peynir tatlısını satıcılardan tedarik etmenizdir. Sevenleri bilir; kuru kemalpaşa tatlısının kendine özel kokusu, dizili olduğu raflardan insanı kendine çeker.

sutlu_karamelli_kemalpasa_tatlisi

Maharetini Göster:
Tencere’ye 1 su bardağı toz şeker konulacak ve düşük ısıda karamelize edilecek. Ardından, iki su bardağı süt, bir su bardağı toz şeker ilave edilecek ve karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başlayınca, tencereye kemalpaşa tatlıları ilave edilecek. ve ocak ısısı normal ısı konumuna getirilecek. Ara sıra karıştırılarak tatlılar iki katına çıkıp, şerbetin kıvam alması için 15 dakika süre ile açık olarak tencere kaynatılacak. Süre bitiminde tencereden tatlılar tepsiye alınacak ve soğuması beklenecek. Sonrası malum.

Not:
Malzeme ölçüleri 200 ml. kapasiteli su bardağı ile alınmıştır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.