sütlü kadayıf tatlısı

sütlü kadayıf

Malzemeler:
200 gr. Kadayıf
75 gr. Kahvaltılık Tereyağı
2 Su Bardağı Süt
1.5 Su Bardağı Toz Şeker
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı (tepsi için)
Kıyılmış Ceviz İçi (üzeri için)
26 cm. Çap’ında Tepsi

Ön Söz:
Sütlü kadayıf tatlısı’nın diğer kadayıf tatlılarından tek farkı; şerbetinin su yerine sütle yapılmasıdır. Tarifimde verdiğim malzemelerle beş porsiyon sütlü kadayıf tatlısı yapılır. Alta bulunan resimlerde kadayıfın üzerinde benekler görmektesiniz; görünen benekler tereyağından ileri gelmektedir. Terayağı olarak yayık tereyağı kullandım. Tereyağını eritince ayranı ortaya çıktı ve ayranı tereyağından ayrıştırmak istemedim. Tereyağı olduğu gibi kullandım ve ayran kızarınca tatlı üzerinde benekler oluştu. Bu sebeple, tatlının tat ve lezzetinde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Şeker ve süt miktarı 200 ml. lik su bardağı ile ölçülmüştür.

Ön Hazırlık:
Yapışmış veya buruşmuş kadayıf telleri açılacak. Peşinden açılmış kadayıf bıçakla 2 cm. uzunluğunda kesilecek. Tepsi tabanı 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile yağlanacak.

Sütlü Şerbetin Hazırlanması:
Tencereye 1.5 su bardağı toz şeker, 2 su bardağı soğuk süt konulacak ve yüksek ısıda kaynatılacak. Şerbet kaynamaya başladıktan sonra; ocak ısısı düşük ısı konumuna alınacak ve şerbet 5 dakika süre ile kaynatılacak. Ardından ocak söndürülecek.

Kadayıf Kızartılmış

tereyağlı sütlü kadayıf

Kadayıf’ın Şerbeti Verilmiş

sütlü kadayıf tatlısı

Maharetini Göster:
Kesilmiş kadayıf bir kaba konulacak ve üzerine eritilmiş tereyağı gezdirilecek. Ardından kadayıf elle ovularak harmanlanacak. Peşinden, kadayıf tabanı yağlanmış fırın tepsisine elle bastırılarak yayılacak. Tepsi önceden, 180°C dereceye ısıtılmış fırının (turbo fırın, alttan ikinci) rafına sürülecek. Kadayıfın üzeri kızarıncaya kadar, yaklaşık 25 dakika süre ile fırında tutulacak. Ardından fırından çıkarılacak ve soğuduktan sonra, sıcak sütlü şerbeti verilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.