sütlü irmik helvası

Sutlu_irmik_helvasi

Malzemeler:
1 Su Bardağı İrmik 140 gr.
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Tereyağı ‘tepeleme’ 60 gr.
1 Yemek Kaşığı Dolmalık Fıstık ‘tepeleme’
1 Çay Bardağı Toz Şeker ‘süt ile karışacak’
1 Çay Bardağı Toz Şeker ‘helva ile karışacak’
1.5 Su Bardağı Süt

Ön Hazırlık:
Tava içerisine 1.5 su bardağı süt, 1 çay bardağı toz şeker konulacak ve  2 dakika süre ile kaynatılacak ve ocaktan alınacak.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı ile birlikte tereyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine dolmalık ‘çam’ fıstık, irmik katılacak ve karıştırılacak. Ocak ısısı en düşük konuma getirilecek. Helva yapımı son buluncaya kadar ocağın gaz ayarına dokunulmayacak. Tenceredeki malzemeler yavaş yavaş karıştırılarak 15 dakika süre ile kavrulacak. Tenceredeki fıstık renkleri resimde görünen renge döndüğünde kavrulma işlemi bitmiş olacak. Üzerine kaynar süt dikkatlice dökülecek ve karıştırılacak. İrmik katılaşıp tencere tabanına tutmaya başladığı sırada, 1 çay bardağı toz şeker ilave edilecek. Helva bir güzel karıştırıldıktan sonra ocak söndürülecek. Tencere kapağı kapatılacak ve helva en az 20 dakika süre ile dinlendirilecek. Sonrası malum.

Not:
Helvanın servisi sırasında tercihinize göre, üzerine toz tarçın serpebilirsiniz. Malzemeleri 2 ile çarparak ihtiyacınız ölçüsünde helva yapabilirsiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme
GÖZLEME NASIL PİŞİRİLİR
Evde yapılan her çeşit gözleme, eğer evinizde yufka ocağı varsa; gazlı, elektrikli, tüplü yufka pişirme sacı üzerinde pişirilir. Evinizde yufka pişirme sacı yoksa, mutfak ocağı üzerinde pişirilir. Gözleme ocak üzerinde teflon tava içerisinde veya kavurma sacı içinde, ya da dışında pişirilir. Gözleme pişirmek için, pişirme sacının yağlanmasına gerek yoktur. Ayrıca, yağlanmış pişirme sacı üzerinde gözleme pişirmek, sağlıklı değildir. İlla gözlemeyi yağlamak istiyorsanız, pişirdikten sonra yağlayabilirsiniz.