sütlü irmik helvası

Sutlu_irmik_helvasi

Malzemeler:
1 Su Bardağı İrmik 140 gr.
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Tereyağı ‘tepeleme’ 60 gr.
1 Yemek Kaşığı Dolmalık Fıstık ‘tepeleme’
1 Çay Bardağı Toz Şeker ‘süt ile karışacak’
1 Çay Bardağı Toz Şeker ‘helva ile karışacak’
1.5 Su Bardağı Süt

Ön Hazırlık:
Tava içerisine 1.5 su bardağı süt, 1 çay bardağı toz şeker konulacak ve  2 dakika süre ile kaynatılacak ve ocaktan alınacak.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı ile birlikte tereyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine dolmalık ‘çam’ fıstık, irmik katılacak ve karıştırılacak. Ocak ısısı en düşük konuma getirilecek. Helva yapımı son buluncaya kadar ocağın gaz ayarına dokunulmayacak. Tenceredeki malzemeler yavaş yavaş karıştırılarak 15 dakika süre ile kavrulacak. Tenceredeki fıstık renkleri resimde görünen renge döndüğünde kavrulma işlemi bitmiş olacak. Üzerine kaynar süt dikkatlice dökülecek ve karıştırılacak. İrmik katılaşıp tencere tabanına tutmaya başladığı sırada, 1 çay bardağı toz şeker ilave edilecek. Helva bir güzel karıştırıldıktan sonra ocak söndürülecek. Tencere kapağı kapatılacak ve helva en az 20 dakika süre ile dinlendirilecek. Sonrası malum.

Not:
Helvanın servisi sırasında tercihinize göre, üzerine toz tarçın serpebilirsiniz. Malzemeleri 2 ile çarparak ihtiyacınız ölçüsünde helva yapabilirsiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.