sütlü irmik helvası

sütlü irmik helvası 400x267 sütlü irmik helvası
Malzemeler:
125 gr. İrmik
20 gr. Zeytinyağı (iki yemek kaşığı)
80 gr. Kahvaltılık Tereyağı
30 gr. Dolmalık Fıstık
100 gr. Toz Şeker (süt ile karışacak)
100 gr. Toz Şeker (helva ile karışacak)
1.5 Su Bardağı Süt (300 ml.)

Ön Hazırlık:
Tava içerisine 1.5 su bardağı  (300 ml.) süt, 1 çay bardağı toz şeker (100 gr.) konulacak, 2 dakika süre ile kaynatılacak ve ocaktan alınacak.

Bilgi Notu:
İki yemek kaşığı dolusu zeytinyağı 20 gramdır. Bir standart çay bardağı dolusu toz şeker 100 gramdır. Bir standart çay bardağı dolusu irmik 75 gramdır. Bir standart Türk kahve fincanı dolusu irmik 50 gramdır.

Maharetini Göster:
Tencereye zeytinyağı ile birlikte tereyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine dolmalık fıstık, irmik ilave edilecek ve karıştırılacak. Ocak ısısı en düşük konuma getirilecek. Helva yapımı son buluncaya kadar ocağın gaz ayarına dokunulmayacak. Tenceredeki malzemeler yavaş yavaş karıştırılarak 15 dakika süre ile kavrulacak. Tenceredeki fıstık renkleri resimde görünen renge döndüğünde kavrulma işlemi bitmiş olacak. Üzerine kaynar süt dikkatlice dökülecek ve karıştırılacak. İrmik katılaşıp tencere tabanına tutmaya başladığı sırada, 1 çay bardağı toz şeker ilave edilecek. Helva bir güzel karıştırıldıktan sonra ocak söndürülecek. Tencere kapağı kapatılacak ve helva en az 20 dakika dinlendirilecek. Sonrası malum.

Not:
Helvanın servisi sırasında tercihinize göre, üzerine toz tarçın serpebilirsiniz. Malzemeleri 2 ile çarparak ihtiyacınız ölçüsünde helva yapabilirsiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com
Top