sütlü çorba

sutlu_corba

Malzemeler:
500 ml. Kutu Süt
1 Türk Fincanı Bulgur
1 Su Bardağı Su
1 Çay Kaşığı ‘silme’ Tuz

Ön Söz:
Sütlü çorba hazırlarken pirinç, bulgur, arpa ve tel şehriye, domates, patates, kabak gibi malzemeler kullanılabilir. Kimi sütlü çorbalarda et suyu, tavuk suyu, yağ ve baharatlar kullanılıyor olsa da en güzeli sade süt ile yapılan sütlü çorbadır. Sütlü çorba piştikten sonra tuz ilave ederken çok dikkatli olmak gerekir, birazcık tuz ölçüsünü kaçırırsanız çorbanız içilmez hale gelebilir.

Ön Hazırlık:
Bulgur yıkanacak ve süzülecek.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine 1 su bardağı su konulacak ve kaynatılacak. Üzerine bulgur ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Tencere açık olarak 15 dakika süre ile bulgur haşlanacak. Süre bitiminde üzerine süt ilave edilecek ve ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Tencere açık olarak 10 dakika süre ile tekrar kaynatılacak. Süre bitiminde çorbanın tuzu karar hale getirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


2 comments on “sütlü çorba
  1. kurbi diyor ki:

    Bir çorba ancak bu kadar güzel olur, bayıldım bayıldım. İmkanım olsaydı tadına bakın diye bir kase yollardım, yok napıyım. Allah ne muradınız varsa versin, elimden bu kadarı geliyor.

  2. Asaf diyor ki:

    ocağın başında rahmetlik ninem yapardı. şimdi gözlerimin önüne geldi. süt çorbası issi issi kokardı ve bizler horantaca ağaç kaşıklarla içerdik. hey gidi günler hey tarifin bizim yörenin, sağ olasın.