susuz tavuk baget yemeği

susuz_tavuk_baget

Malzemeler:
5 Adet Tavuk Baget ‘incik’
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
3 Adet Soğan
2 Adet Patates
1 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Tuz
1 Tatlı Kaşığı Kekik
1 Yemek Kaşığı Doğranmış Maydanoz

Ön Söz:
Tavuk incikle ‘baget’ hazırlanan fırın ve tencere yemekleri oldukça lezzetli oluyor. Fakat, tencerede su kullanılmadan pişen tavuk inciklerin lezzeti bir başka oluyor. Her ne kadar uğruna medhiyeler dizsem bu satırlarda, incikler tadılmadıktan sonra anlaşılmayacağımı biliyorum. Olsun, yine de ben söylemiş olayım.

Ön Hazırlık:
Tavuk incikler yıkanacak ve süzülecek. Patatesler soyulacak ve ikiye bölünecek. Soğanlardan iki tanesi soyulacak ve yemekte bütün kullanılacak. Üçüncü soğan ve sarımsak rendenin püre yapma gözünde rendelenecek. Püresi süzgeçte süzülecek ve çıkan posa atılacak. Bir kap içerisine soğan suyu, salça, karabiber, kekik, tuz ve zeytinyağı konulacak karıştırılacak. İncikler hazırlanan bu sos içerisine en az iki saat yatırılacak.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine tavuk incikler, aralarına soğan ve patatesler dizilecek. Üzerlerine arta kalan sos ve iki kaşık su gezdirilecek. Tencere kapağı kapatılacak ve ocak üzerine alınacak. Ocak ısı ayarı en düşük konuma ayarlanacak. Ve saat’a bakılacak not edilecek. Tam 50 dakika süre bitimi tencere açılacak ve yemeğin üzerine doğranmış maydanoz serpilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.