sucuk içi

sucuk_ici1

Malzemeler:
500 gr. Dana Döş Eti Kıyması
30 gr. Soyulmuş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı “tepeli” Acı Toz Kırmızı Biber
1 Tatlı Kaşığı “silme” Karabiber
1 Tatlı Kaşığı “tepeli” Kimyon
1 Tatlı Kaşığı “silme” Özel Baharat Karışımı
3 Yemek Kaşığı İçme Suyu
1 Tatlı Kaşığı “tepeli” Tuz

Ön Söz:
Bu tarifteki malzemeler artırılarak sucukta yapılabilir. Kırmızı toz acı biber yerine, tatlı biber veya her ikisi ortak kullanılabilir. Özel baharat karışımı kullanımı isteğe bağlı, kullanılırsa sucuk içininin lezzeti artar. Özel baharat karışımını kullanmak istemezseniz, yerine 1 çay kaşığı dolusu yenibahar kullanmalısınız.

Ön Hazırlık:
Sarımsak havanda dövülecek. Dana döş eti, kıyma makinasında bir defa çekilecek. Yani, kıyma ince omayacak. Özel baharat karışımı; çemen tozu, karanfil tozu, zencefil tozu ve tarçındır.

Maharetini Göster:
Yoğurma kabı içerisine kıyma, dövülmüş sarımsak, toz kırmızı biber, karabiber, kimyon, özel baharat karışımı, tuz ve 3 yemek kaşığı içme suyu ilave edilecek. Malzemeler 10 dakika süre ile yoğurulacak ve top yapılacak. Ardından karışım kabı streç’le kapatılacak ve dinlenmesi için ‘en az 3 saat’ buzdolabında dinlendirilecek. Süre bitiminde sucuk içi tekrar yoğurulacak ve kullanıma alınacak. Sucuk içi 1 gün dinlendirilirse daha lezzetli olur. Sonrası malum.

Not:
Sucuk içinden yassı köfteler yapılarak teflon tava içerisinde kızartılabilir. Suçuk içi fazla yapılması halinde rulo yapılarak streç’e sarılır ve buzdolabı buzluğunda kısa süreli saklanabilir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.