sübyeli fırın sütlaç


Malzemeler :
1.5 Litre Süt
1 Türk Kahve Fincanı Pirinç (sübye için)
1 Türk Kahve Fincanı Pirinç (sütlaç için)
1 Çay Bardağı Toz Şeker (artırabilirsiniz)
2 Adet yumurta sarısı

Ön Söz:
Sübyeli fırın sütlaç, geleneksel Türk mutfağının gerçek sütlü tatlısıdır. Bu tarifle yapılan sütlaçın lezzeti diğer tariflere fark atar.

Sübye Nedir:
Boza koyuluğunda sıvı anlamındadır. Sütlaç yapımında kullanılan sübye ise, pirinçin boza kıvamında elde edilen sütüdür.

Ön Hazırlık :
İki fincan dolusu pirinç, ayrı kaplarda yıkanacak ve süzülecek. Yumurta sarıları bir kap içerisinde çırpılacak.

Sübye’nin Hazırlanması:
1 kahve fincanı dolusu pirinç yıkanacak ve akşamdan bir kap içerisine konulacak. Pirinçlerin üzerine üç parmak ölçüsünü geçecek miktarda ılık su konulacak ve bir gece bekletilecek. Sabah sütlaçı hazırlamazdan evvel pirinç üzerindeki suyun fazlası dökülecek. Kap içerisindeki su oranı, pirinç ile yüz yüze olacak. Pirinç suyu ile beraber mutfak robotunda parçalanacak ve karışım süzülecek. Çıkan süt görünümüdeki sıvı, pirinçin sübyesidir. Sübye kullanılacak, pirinç taneleri atılacak.

Maharetini Göster :
Tencere içerisine 1.5 litre süt ve 1 fincan pirinç ilave edilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Süt kaynamaya başladıktan sonra ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Süt karıştırılarak 30 dakika süre ile kaynatılacak. Süre bitiminde üzerine 1 çay bardağı toz şeker katılacak ve 5 dakika süre ile tekrar kaynatılacak. Ardından sübye kaşıkla sütlaça katılacak ve karıştırılacak. Tencere içerisinden bir miktar sütlaç alınacak çırpılmış yumurta sarılarına katılacak ve karıştırılacak. Bu karışım tencere’ye ilave edilecek ve karıştırılacak. Sütlaç 1 dakika kaynatıldıktan sonra ocaktan alınacak ve kaselere dağıtılacak. Kaseler bir süre bekletilecek. Üzerleri kaymak tuttuktan sonra, kaseler fırın tepsisine dizilecek. Kaselerin yarı seviyesine kadar tepsiye soğuk su ilave edilecek. Tepsi fırınınızın orta rafına sürülecek. Üstten ısıtma ile kaselerin üst kısmı kızarıncaya kadar fırında tutulacak. Sonrası malum.

Not :
Sübye’yi sütlaça kaşıkla ilave edin. Her kaşıktan sonra karıştırın ve sütlaçın kıvamına bakın. Sütlaçın kıvamı boza kıvamında olacak.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comPosted in Sütlü Tatlılar, Tatlılar