sosis soslu makarna

sosis_soslu_makarna

Malzemeler:
1/2 Paket Kesme Makarna
8 Adet Soyulmuş Sosis
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Yemek kaşığı Salça
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Kimyon
2 Litre Su
Tuz

Ön Hazırlık:
Sosisler yıkanacak ve 2-3 mm. kalınlıkta halka doğranacak. Veya bütün olarak bırakılacak. Bütün bıraktığınızda sosislerin baş kısımları bıçakla 1 cm. derinlikte artı işareti şeklinde kesilecek ve gövde üzeri bir kaç yerinden delinecek.

Makarna’nın Haşlanması:
Tencere’ye su konulacak ve kaynatılacak. Kaynayan su içerisine 1 yemek kaşığı ‘silme’ tuz ve makarna katılacak, karıştırılacak. Ocak ısısı normalde olacak, tencerenin kapağı kapatılmayacak. Ara sıra tencere karıştırılarak, makarna yumuşayıncaya kadar haşlanacak. Yaklaşık 17 dakika süre bitiminde makarna ocaktan alınacak ve süzülecek.

Sos’un Hazırlanması:
Sos tavasına tereyağı konulacak ve eritilecek. Üzerine domates salçası ilave edilecek, kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine, 1 su bardağı makarna’nın haşlama suyundan ilave edilecek, kaynatılacak. Üzerine sosisler, karabiber, kimyon ve tuz ilave edilecek. Sos’un tuzu karar hale getirilecek. Su kaynamaya başladıktan sonra ocağın ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Tava açık olarak, yaklaşık 10 dakika süre ile sosisler pişirilecek.

Maharetini Göster:
Tencerede bulunan süzülmüş makarna üzerine sos aktarılacak ve karıştırılacak. Tencerenin kapağı kapatılacak, 15 dakika süre ile tencere dinlendirilecek. Sonrası malum.

Not:
Sosisleri bütün olarak kullanırsanız, sos içerisinde sosisler şişinceye kadar pişirmeniz gerekir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.