Blog Archives

acı biber sosu

acı biber sosu 400x267 acı biber sosu
Malzemeler:
200 gr. Közlenmiş Temizlenmiş Kırmızı (kapya) Biber
200 ml. Kaynar Su (1 su bardağı)
20 gr. Kurutulmuş Acı Biber (sapları kesilmiş)
1 Tatlı Kaşığı Toz şeker
1 Yemek Kaşığı Sirke
2 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Acı biber sosu; tüm deniz ürünleri, et yemekleri, balık yemekleri, tavuk yemekleri ve her çeşit kızartmalarda kullanabileceğiniz ev yapımı acı sos tarifimi kendim ve sizler için hazırladım, gönül rahatlığı ile kulanabilirsiniz. Acı sos’u her çeşit yemeklerde doğrudan, ya da farklı sosların hazırlanmasında kullanmanız mümkün. Verdiğim malzemelerle 450 gr. civarında acı biber sosu yapılır. Malzemelerin katlarını alarak, istediğiniz miktarda acı sosunuzu yapabilirsiniz. Acı sos, orta acılı olarak hazırlanmıştır. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›klasik tavuk sosu

klasik tavuk sosu klasik tavuk sosu
Tavuk sosu veya tavuk sos çeşitleri; tavuk sosu mangal, fırında tavuk sosu, tavada tavuk sosu, fırında bütün tavuk sosu ve ızgara tavuk sosu diye tavuk sos çeşitlerini sınıflandırabiliriz. Tavuk et çeşitleri, tavuk sosu malzemeleri kullanılarak hazırlanan sosla terbiye edilir. Tavuk sosları tavuk et çeşitleri terbiyesinde iki şekilde kullanılır. Örneğin; tavuk inciklerini terbiye etmek istersek, beğendiğimiz bir tavuk sosunu hazırlar ve tavuk inciklerini bu sosun içinde bekletiriz. Ya da, hazırladığımız sosu tek tek tavuk inciklerinin üzerine sürer ve sosu çeksin diye bir süre bekletiriz. Kemikli veya kemiksiz tavuk et çeşitlerinin sos sürülmüş olarak veya sosa yatırılmış olarak bekletme süresi 2 saat ila 24 saat arasında değişir. Bu süre tamamen eti pişirecek kişinin takdirine kalmıştır. Soslu tavuk ürünleri ne kadar çok bekletilirse, pişirldiğinde o kadar lezzeti artar. Alta tavuk et çeşitlerinin terbiyesinde çok kullanılan sosları veriyorum. Beğendiğiniz sosu gönül rahatlığı içinde kullanabilirsiniz. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›piri piri sos (peri peri sos) nasıl yapılır

piri piri sos 400x267 piri piri sos (peri peri sos) nasıl yapılır
Malzemeler:
3 Adet Orta Boy Salkım Domates (200 gr.)
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Orta Boy Kuru Soğan
2 Adet Tatlı Sivri Biber
3 Adet Çili Biberi
5 Diş Orta Boy Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Acı Toz Biber
1 Tatlı Kaşığı Tatlı Toz Biber
1 Tatlı Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker
1 Tatlı kaşığı Tuz
1/2 Limon Suyu
Bu malzemelerle 350 gr. piri piri sos yapılır.

Ön Söz:
Piri piri sos, peri peri sauce veya peri peri sos, Portekiz mutfağına ait, özellikle tavuk ve et yemeklerinde kullanılan doğal bir sos çeşiti. Fırında kızartılacak bütün tavuğu veya mangalda, tavada pişirilecek tavuk ürünlerini terbiye etmek için kullanılır. Pişmiş etleri yerken sofrada banma sosu olarak kullanılır. Piri piri sos, bana göre; bizim çok iyi bildiğimiz çemeni ve bilinen bütün sos çeşitlerini sollayan müthiş bir sos çeşitidir. Piri piri sos, üç yöntemle hazırlanır ve istenilen baharat çeşitleri kullanılır. Piri piri sos, tarifimde olduğu olduğu gibi doğrudan çiğden hazırlanır. Ya da, malzemeleri közlenerek veya pişirilerek hazırlanır. Çili biberi (chili pepper) acı biber çeşitidir. Pazarlarada satılan (arnavut biberi dahil) her çeşit acı biberi çili biberi yerine kullanabilirsiniz. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›hindi sosu nasıl yapılır

hindi sosu nasıl yapılır 400x267 hindi sosu nasıl yapılır
Malzemeler:
1/2 Kg. Hindi Budu
1 Yemek Kaşığı Yoğurt
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
3 Yemek kaşığı Zeytinyağı
1 İri Diş Sarımsak
1 Çay Bardağı Süt
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Hindi eti terbiye sosu yapmak için, verdiğim malzemeleri kullanırsanız; pişirdiğiniz hindi etinin kaliteli biftek lezzetinden farklı olmadığını farkedersiniz. Ayrıca, etin hindi eti olduğunu söylemediğiniz sürece; sofradakiler yedikleri etin biftek olduğunu sanacak ve ne çeşit et yediklerini sormayacaklardır. Hindi eti terbiye sosu ile tatlandırdığınız hindi etini kömürlü mangal, elektrikli ızgara, yağsız tava, fırın ızgara, ocak üzeri döküm ızgara, döküm tava, ocak üstü grill ızgara ve barbeküde pişirebilirsiniz.

Tarifin devamı ›kremalı karamel nasıl yapılır

kremalı karamel nasıl yapılır 400x267 kremalı karamel nasıl yapılır
Malzemeler:
100 gr. Toz şeker (4 yemek kaşığı)
1 Paket Krema (200 ml.)
20 gr. Tereyağı

Ön Söz:
Kremalı karamel nasıl yapılır? Kremalı karamel, verdiğim malzemelerin katları referans alınarak (ihtiyacınıza göre) istenilen miktarda yapılabilir. Hazırladığınız kremalı karameli yaptığınız tatlı ve pastalarınızda güvenle kullanabilirsiniz. Artan kremalı karamelinizi tekrar kullanmak istediğinizde, ocakta ısıtarak kullanabilirsiniz.

Tarifin devamı ›tereyağlı karamel nasıl yapılır

tereyağlı karamel nasıl yapılır 400x267 tereyağlı karamel nasıl yapılır
Malzemeler:
4 Yemek Kaşığı Toz şeker
1 Yemek Kaşığı Su
20 gr. Tereyağı
1 Çay Kaşığı Sirke
1 Çimdik Tuz

Ön Söz:
Karamel pasta, tatlı ve şekerleme yapımında kullanılır. Karamelin kullanılacağı yere göre karamel sade, tereyağlı veya krema kullanılarak yapılabilir. Sade karamel yapımında toz şeker ve inceltici olarak su kullanılır. Sade karamel yapımı basit ve risksizdir. Tereyağlı karamel yapımında ise, belirli oranda malzemelerin kullanılması gerekir. Donmayan, akışkan ve her daim yumuşak kalan karamel yapmak için; erimiş toz şekerin limon suyu veya sirke ile kestirilmesi gerekir. Ayrıca hazırlanan şerbet içerisine sabitleyici olarak eser miktarda tuz ilave edilir. Yapılan karamelin kıvamı su ilave edilerek ayarlanır. Yaptığınız karamel uzun süre beklerse kıvamı yoğunlaşabilir. Bu durumda karameli ocak üzerine alın, ısıtın ve üzerine su ilave ederk kıvamını ayarlayın. Tarifimde verdiğim malzemeleri kullanarak olması gereken kıvamda, tereyağlı karamelinizi yapabilir ve gönül rahatlığı içerisinde kullanabilirsiniz.

Tarifin devamı ›tavuk marine

tavuk marine 400x267 tavuk marine
Malzemeler:
1 Adet Bütün Tavuk Göğsü
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Biber Salçası
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Bardağı Süt
1 Adet Orta Boy Soğan
1 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Toz Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Tavuk marinesi veya tavuk terbiyesinin amacı, tavuk yemeklerinde kullanılan tavuk etini yumuşatarak lezzetini artırmaktır. Tavuk marinesinde salça, süt, yoğurt, sıvı yağ ve çeşitli baharatlar kullanılır. Tavuk bütün olarak marine edildiği gibi, bütün tavuğu parçalara ayırarak “elde edilen tavuk ürünleri” ayrı ayrı marine edilebilir. Tavuk eti zaten yumuşak bir ettir; tavuk marinesi tavuk etini yumuşatmaktan ziyade, iştahla yenmesini sağlayacak malzemeler kullanılarak tat ve lezzetini artırmak için yapılır. Tavuk marinesinde kullanılan malzemelerin standart bir ölçüsü yoktur. Bu işi bilenlerin deneyimleri sonucu “kendi damak zevklerine uygun” hazırladıkları genel kabül gören reçeteleri vardır. Bu tarifimle sizlerle sadece tavuk göğsü ızgara, ya da tavuk göğsü tava için çok başarılı bulduğum sosu ve sosun nasıl kullanılacağına dair bilgilerimi paylaşacağım.

Tarifin devamı ›tarator sos

tarator sos 400x267 tarator sos
Malzemeler:
4 Dilim Kurutulmuş Ekmek
1 Su Bardağı Süt
1 Çay Bardağı Ceviz İçi
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Limon Suyu
1 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Tarator sos bayat ekmek içi, galeta unu veya hazır kızarmış ekmek dilimleri ile yapılabilir. Süt yerine yoğurt, limon suyu yerine sirke, ceviz içi yerine badem içi, fıstık içi kullanılabilir. İstenirse sos içerisine çeşitli baharatlar ilave edilebilir. Tarator sos hazırlarken kullanılacak malzemeler tamamen damak zevkinize kalmış. Tarifim tam ölçü ile iki porsiyondur. Malzemelerin katlarını alarak, ihtiyacınız ölçüsünde tarator sos hazırlayabilirsiniz. Seçim sizin, kolay gelsin.

Tarifin devamı ›mantarlı domates sosu

mantarlı domates sosu 400x267 mantarlı domates sosu
Malzemeler:
300 gr. Kayın Mantarı
2 Adet Domates
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Diş Sarımsak
1 Çay kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Mantarlı domates sosu, başta çeşitli makarna yemeklerine sos olarak kullanılır. Ayrıca kırmızı et ve beyaz et çeşitleriyle yapılan et yemeklerinde garnitür olarak kullanılır. Mantarlı domates sosu yapmak için bütün mantar çeşitleri kullanılır. Bana göre; lezzet bakımından en uygun mantar çeşiti, tarifimde olduğu gibi kayın mantarıdır. Tercih sizin, bildiğiniz gibi yapın.

Tarifin devamı ›misket köfteli makarna sosu

misket köfteli makarna sosu 400x267 misket köfteli makarna sosu
Malzemeler:
300 gr. Dana Kıyma
1 Adet Küçük Soğan
1 Dilim Bayat Ekmek
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Salça
2 Adet Domates
1 Adet Sivri Biber
2 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Misket köfteli makarna yapmak için, misket köfteli sos hazırlamak gerekir. Bu tarif, böylesi bir ihtiyaca cevap vermek için hazırlandı. Sos yapmak için malzeme ölçüleri haşlanmış 1/2 paket makarna için ayarlandı. Malzeme ölçülerini, arzu ettiğiniz miktarda artırabilirsiniz, seçim sizin.

Tarifin devamı ›Kategoriler

Top