somon balığı tava


Malzemeler:
1 Dilim Somon Balığı (600 gr.)
1 Çay Bardağı Zeytinyağı
1 Çay Bardağı Un
Tuz

Ön Hazırlık:
Somon’un temizlenmesi ve parçalanması; balıkçılarda yerli ve yabancı üretim somon balıkları mevcut. Çok iri somon balıkları dilimler halinde, diğer küçük boy somon balıkları ise tane vaya kilo olarak satılıyor. Somon balığı iriliğine göre, pişirilmezden önce halka veya fileto olarak uygun parçalara bölünür. Parça kalınlıkları 3 cm.’den fazla olmamalıdır. Kalın parçaları tava içerisinde pişirmek oldukça güçtür. Balığınızı büyük dilimler halinde almışsanız, muhtemelen balığınız büyük boydur.

Böylesi durumlarda, dilimi parçalamadan önce üzerinde bulunan deriyi çıkarmanız gerekiyor. İri balıklarda somon derisi çok kalın olduğu için, tavada kızartarak kıtır yapmak pek mümkün olmuyor. Deri bıçak yardımı ile etten ayrılacak. Derisi soyulan somon dilimi uygun büyüklükte parçalara ayrılacak. Parçalar yıkanacak ve süzülmesi için süzgeçe alınacak. Süzülmüş parçalar hafif tuzlanarak kabı içerisinde bekletilecek.

Maharetini Göster:
Kızartma tava yüzeyini tamamen örtecek şekilde zeytinyağı ilave edilecek. Ocak normal ısı ayarında zeytinyağı ısıtılacak. Hafif tuzlanmış somon balığı parçalarının her iki yüzeyi unlanarak tava içerisine alınacak. Ocak, düşük ısı konumuna ayarlanacak ve somon parçaları alt üst edilerek pişirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comPosted in Deniz Ürünleri