somon balığı tava

Somon_tava

Malzemeler:
1 Dilim Somon Balığı ‘600 gr.’
1 Çay Bardağı Zeytinyağı
1 Çay Bardağı Un
Tuz

Ön Hazırlık:
Somon’un temizlenmesi ve parçalanması; balıkçılarda yerli ve yabancı üretim somon balıkları mevcut. Çok iri somon balıkları dilimler halinde, diğer küçük boy somon balıkları ise tane vaya kilo olarak satılıyor. Somon balığı iriliğine göre, pişirilmezden önce halka veya fileto olarak uygun parçalara bölünür.
Parça kalınlıkları 3 cm.’den fazla olmamalıdır. Kalın parçaları tava içerisinde pişirmek oldukça güçtür. Balığınızı büyük dilimler halinde almışsanız, muhtemelen balığınız büyük boydur. Böylesi durumlarda, dilimi parçalamadan önce üzerinde bulunan deriyi çıkarmanız gerekiyor. İri balıklarda somon derisi çok kalın olduğu için pişirmeniz mümkün değildir.
Deri bıçak yardımı ile etten ayrılacak. Derisi soyulan somon dilimi uygun büyüklükte parçalara ayrılacak. Parçalar yıkanacak ve süzülmesi için süzgeçe alınacak. Süzülmüş parçalar hafif tuzlanarak kabı içerisinde bekletilecek.

Maharetini Göster:
Kızartma tava yüzeyini tamamen örtecek şekilde zeytinyağı ilave edilecek. Ocak normal ısı ayarında zeytinyağı ısıtılacak. Hafif tuzlanmış somon balığı parçalarının her iki yüzeyi unlanarak tava içerisine alınacak. Ocak, düşük ısı konumuna ayarlanacak ve somon parçaları alt üst edilerek pişirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme
GÖZLEME NASIL PİŞİRİLİR
Evde yapılan her çeşit gözleme, eğer evinizde yufka ocağı varsa; gazlı, elektrikli, tüplü yufka pişirme sacı üzerinde pişirilir. Evinizde yufka pişirme sacı yoksa, mutfak ocağı üzerinde pişirilir. Gözleme ocak üzerinde teflon tava içerisinde veya kavurma sacı içinde, ya da dışında pişirilir. Gözleme pişirmek için, pişirme sacının yağlanmasına gerek yoktur. Ayrıca, yağlanmış pişirme sacı üzerinde gözleme pişirmek, sağlıklı değildir. İlla gözlemeyi yağlamak istiyorsanız, pişirdikten sonra yağlayabilirsiniz.