somon balığı buğulama

Somon_bugulama

Malzemeler:
1 Dilim Somon Balığı ‘500 gr.’
1 Adet Soğan
2 Adet Domates
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Limon suyu
1 Çay Bardağı Soğuk Su
2 Diş Sarımsak
1 Adet Defne Yaprağı
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Kaşığı Silme Karabiber
1 Yemek Kaşığı Kıyılmış Maydanoz

Ön Hazırlık:
Derisi soyulan somon dilimi, uygun büyüklükte parçalara ayrılacak ve görünen kılçıkları ayıklanacak. Parçalar yıkanacak ve süzülmesi için süzgeçe alınacak. Süzülmüş parçalar hafif tuzlanarak, kabı içerisinde bekletilecek. Soğan yarım ay doğranacak. Domateslerin kabukları soyulduktan sonra küp olarak doğranacak. Sarımsaklar iri doğranacak.

Maharetini Göster :
Tencere içerisine 1 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak, tabana yayılacak ve somon dilimleri dizilecek. Üzerine 1 çay kaşığı karabiber serpilecek, sarımsaklar ve defne yaprağı konulacak. Üzerine soğanlar yayılacak. Ardından domatesler yayılacak ve maydanoz serpilecek. 1 tatlı kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 çay bardağı su ilave edilecek. Yüksek ısıda tencere kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek, tencere kapağı kapatılacak. Tam 15 dakika süre bitimi somon buğulama servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.