soğanlı yumurta

Soganli_yumurta1

Malzemeler:
1 Adet Yumurta
1 Adet Soğan
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1/2 Çay Kaşığı Toz Şeker
1/2 Çay Bardağı Kaynar Su
Tuz

Ön Söz:
Soğanlı yumurta, Osmanlı Saraylarında aşçı olabilmek için aşçılara sınavda yaptırtılan bir yumurta yemeğidir. Aşçı adayının pişirdiği soğanlı yumurta, padişah tarafından beğenilmesi durumunda aday saraya aşçı olabiliyor. Rivayet muhtelif..

Ön Hazırlık:
Soğan soyulacak, piyaz ‘yarım ay’ doğranacak. 1/2 çay bardağı kaynar su, hazır da bekletilecek.

Soğanlı yumurta malzemeleri

Soganli_yumurta2

Yağ eritilmiş

Soganli_yumurta3

Soğan ilave edilmiş ve kavrulmuş

Soganli_yumurta4

Su, şeker ve tuz ilave edilmiş soğan 10 dakika süre ile pişmiş

Soganli_yumurta5

Yumurta kırılmış ve üzerine 1 kaşık su ilave edilmiş

Soganli_yumurta6

Tava kapağı kapatılmış

Soganli_yumurta7

Yumurta pişmiş, servise hazır

Soganli_yumurta8

Maharetini Göster:
Kapaklı bir tava içerisine tereyağı konulacak ve eritilecek. Üzerine soğan ilave edilecek düşük ısıda kavrulacak. Ardından 1/2 çay bardağı kaynar su, 1/2 çay kaşığı toz şeker ve yeteri kadar tuz ilave edilecek, malzemeler karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek.
Saat’a bakılacak not edilecek. Soğanlar 10 dakika süre ile pişirilecek. Süre sonunda tavanın içerisindeki su miktarı, malzemeye karar olacak. Tava içerisinde 1 adet yuva açılacak ve yumurta kırılacak. Yumurta sarısı üzerine 1 yemek kaşığı kaynar su ilave edilecek. Tavanın kapağı kapatılacak. Yine en düşük ısı da yumurtaların beyazı piştiği an da ocak söndürülecek. Sonrası malum.

Not:
Tavanın kapağını kapatırken kapağın sıcak olmasına dikkat ediniz. Yani, kapağı sıcak su ile çalkalayınız. Benden söylemesi.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.