soğan yahni

Sogan_yahni

Malzemeler:
250 gr. Dana Kuşbaşı Et
400 gr. Orta Boy Soğan
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Domates
1 Tatlı Kaşığı Salça
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Çay Kaşığı Pul Biber
2 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık :
Domates soyulacak ve küp doğranacak. Soğanlar uç kısımlarından kesilecek ve kabukları soyulacak. 2 su bardağı kaynar su, hazır edilecek.

Etin Hazırlanması:
Tencereye 2 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine etler ilave edilecek ve normal ısı ayarında kavrulacak. Ardından eti kapatacak miktarda kaynar su ilave edilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek ve tencerenin kapağı kapatılacak. Saat’a bakılacak not edilecek. Tenceredeki et, 60 dakika süre ile pişirilecek. Ara sıra tencere kontrol edilecek ve gerektiğinde kaynar su ilave edilecek. İlave edilen su miktarı et ile yüz yüze olacak.

Maharetini Göster :
Tencereye 2 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine  sıra ile salça ve domates ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Ardından soğanlar bütün olarak ilave edilecek ve karıştırılacak. Üzerine kuşbaşı et, 2 su bardağı kaynar su, karabiber, kimyon, pul biber ilave edilecek ve karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek, yemek kaynamaya başladıktan sonra tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 30 dakika süre sonunda yemeğiniz hazır. Yemeğin tuzunu şimdi ilave edebilirsiniz. Sonrası malum.

Not:
İstediğiniz boyda soğan kullanabilirsiniz. İri soğanlar üç veya dört eşit parçaya bölünerek kullanılabilir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.