soğan salatası

Sogan_salatasi

Malzemeler:
2 Adet Soğan
1 Tatlı kaşığı Sumak
1 Yemek Kaşığı Maydanoz
Pul Biber
Limon
Tuz

Ön Hazırlık:
Soğanlar soyulacak, piyaz doğranacak. Maydanoz, ince kıyılacak.

Maharetini Göster:
Salata kabı içerisine piyaz doğranmış soğan alınacak. Soğan katları el ile ovalanmadan ve sıkıştırılmadan açılacak. Üzerine kıyımlış maydanoz ilave edilecek, karıştırılacak. Karışımın üzeri kapatılmadan, en az 30 dakika dinlendirilecek. Soğan salatasına süre bitimi veya yemekte kullanılacağı vakit, yeterli miktarda sumak ilave edilecek, karıştırılacak. Servisi sırasında üzerine, tercihinize uygun olarak limon sıkar, pul biber ve tuz ekebilirsiniz. Sonrası malum.

Not:
Soğan salatası yaparken daha çok yazlık soğan veya kırmızı soğan kullanır, tarifime uyarsanız kebapçılarda ki soğan salatasının benzerini, sofralarınıza taşımış olursunuz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme
GÖZLEME NASIL PİŞİRİLİR
Evde yapılan her çeşit gözleme, eğer evinizde yufka ocağı varsa; gazlı, elektrikli, tüplü yufka pişirme sacı üzerinde pişirilir. Evinizde yufka pişirme sacı yoksa, mutfak ocağı üzerinde pişirilir. Gözleme ocak üzerinde teflon tava içerisinde veya kavurma sacı içinde, ya da dışında pişirilir. Gözleme pişirmek için, pişirme sacının yağlanmasına gerek yoktur. Ayrıca, yağlanmış pişirme sacı üzerinde gözleme pişirmek, sağlıklı değildir. İlla gözlemeyi yağlamak istiyorsanız, pişirdikten sonra yağlayabilirsiniz.