soğan salatası

Sogan_salatasi

Malzemeler:
2 Adet Soğan
1 Tatlı kaşığı Sumak
1 Yemek Kaşığı Maydanoz
Pul Biber
Limon
Tuz

Ön Hazırlık:
Soğanlar soyulacak, piyaz doğranacak. Maydanoz, ince kıyılacak.

Maharetini Göster:
Salata kabı içerisine piyaz doğranmış soğan alınacak. Soğan katları el ile ovalanmadan ve sıkıştırılmadan açılacak. Üzerine kıyımlış maydanoz ilave edilecek, karıştırılacak. Karışımın üzeri kapatılmadan, en az 30 dakika dinlendirilecek. Soğan salatasına süre bitimi veya yemekte kullanılacağı vakit, yeterli miktarda sumak ilave edilecek, karıştırılacak. Servisi sırasında üzerine, tercihinize uygun olarak limon sıkar, pul biber ve tuz ekebilirsiniz. Sonrası malum.

Not:
Soğan salatası yaparken daha çok yazlık soğan veya kırmızı soğan kullanır, tarifime uyarsanız kebapçılarda ki soğan salatasının benzerini, sofralarınıza taşımış olursunuz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.