semizotu yemeği

Semizotu_yemegi_tabakta1

Malzemeler:
1 Demet Semizotu
1 Adet Soğan
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek kaşığı Pirinç ‘tepeli’
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Semizotu kökleri kesilerek gövdeden ayrılacak, bol su içerisinde yıkanacak ve 1-1.5 cm. irilikte doğranacak. Soğan yemeklik doğranacak. Pirinç yıkanacak ve süzülecek. 1 çay bardağı kaynar su hazır edilecek.

Semizotu_yemegi_tencerede2

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, domates salçası katılacak ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından semizotu, pirinç ilave edilecek ve karıştırılacak.
Üzerine 1 çay bardağı kaynar su, karabiber, tuz ilave edilecek ve yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tenceredeki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Isı, en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 25 dakika süre bitiminde semizotu yemeğiniz hazır. Sonrası malum.

Not:
Ekşiliğinden dolayı semizotu yemeğini sevmeyenler için, semizotu bol su içerisinde 2 dakika haşlanacak, süzülecek. El ile sıkıldıktan sonra, 2 su bardağı su kullanılarak pişirilecek.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.