şeker pancarı tatlısı

seker_pancari_tatlisi

Malzemeler:
2 Adet Şeker Pancarı
1.5 Litre Su

Ön Söz:
Şeker pancarı tatlısı sözü internette uydurulumuş bir tanım. Maalesef bu tanımı “teknik zorunluluktan” tarifimin başlığında kullandım. Aslında tarifimin içeriği, şeker pancarının haşlanması ile ilgilidir. Şeker pancarı tencerede, düdüklü tencerede haşlanabilir. Ya da, fırın içerisinde pişirilebilir. Pancar çok geç pişen bitki olduğundan, en güzeli pancarı haşlamak için düdüklü tencere kullanmaktır. İşini iyi yapan düdüklü tencere 60 dakikada pancarı haşlar. Tarifimi şeker pancarı haşlamasını sevenler için hazırladım, sevmeyenlere sözüm yok.

Ön Hazırlık:
Şeker pancarı, bol su içerisinde üzerinde bulunan toprakları gidinceye kadar yıkanacak.

seker_pancari_haslama

Maharetini göster:
Düdüklü tencereye şeker pancarı ve üzerini kapatacak miktarda soğuk su konulacak. Ardından düdüklünün kapağı kapatılacak. Düdüklü tencerenizin kullanım ve pişirme özelliğine göre, pancar yumuşayıncaya kadar haşlanacak. Ardından haşlanan pancarlar düdüklü tencereden alınacak, soğutulacak ve dilimlenecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.