şehriyeli kuzu güveci

şehriyeli kuzu güveci 400x267 şehriyeli kuzu güveci
Malzemeler:
1/2 Kg. Kuzu İncik (5 parça)
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Adet Domates
1.5 Su Bardağı Arpa Şehriye
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1 Adet Defne Yaprağı
1 Tatlı Kaşığı Tuz
6 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Parça etler yıkanacak ve süzülecek. Tencereye 2 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine etler ilave edilecek ve alt üst edilerek iki yüzeyi yakılmadan hafif kızartılacak. Ardından 6 su bardağı kaynar su, 1 çay kaşığı tuz ve 1 adet defne yaprağı ilave edilecek ve karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek tencere kaynamaya başladıktan sonra üzerinde biriken beyaz köpükler alınacak. Tencere kapağı kapatılacak ve ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 70 dakika süre bitiminde kuzu eti kullanıma hazır. Domateslerin kabukları soyulacak ve kuşbaşı doğranacak.

Maharetini göster:
Tencere içerisine 2 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine arpa şehriye ilave edilecek ve normal ısıda şehriyeler pembe bir renk alıncaya kadar kavrulacak. Ardından domates ilave edilecek, diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Üzerine 3 su bardağı kaynar et suyu, karabiber, tuz katılacak ve karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Haşlanmış etler tencereye ilave edilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 15 dakika süre sonunda şehriyeli kuzu güveci’niz hazır. Servis öncesi tencere kapağı açılmadan 15 dakika dinlendirilecek. Sonrası malum.

Not:
Et haşlandıktan sonra 3 su bardağı su tencere içerisinde kalır. Eğer, şehriyeyi 2 su bardağı ölçüsünde yaparsanız. 4 su bardağı su kullanmanız gerekecek. O zaman et haşlama suyunu 1 su bardağı arttırınız. Defne yaprağı kullanımı tercihinize bağlı.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com
Top