sebzelerin jülyen doğranması

julyen_dograma_bicimleri

Mutfaklarımızda yemek yaparken kullanacağımız malzemeleri bir çok şekil de doğrarız. Bunlardan bir tanesi de, Jülyen doğramadır. Malzemelerin ince çubuklar halinde, kalınlık ve uzunluklarının eşit olarak doğrama şekline mutfak dilinde jülyen doğrama denir. Etler ve her tür sebzeler kullanım amaçlarına göre jülyen olarak doğranabilir.
Jülyen olarak doğranacak sebzeler bıçakla 1-2 mm kalınlığında düzgün plakalar halinde doğrandıktan sonra üst üste konur ve 3-4 cm uzunluğunda çubuklar kesilir. Havuç, patates gibi sebzeler bu şekilde jülyen doğranabilir. Soğan, pırasa, biber ve benzeri sebzeler ise, öncelikli olarak boyları uygun uzunlukta kesildikten sonra, jülyen olarak doğranır.
Kimi yemeklerde etler de jülyen olarak doğranabilir. Etlerin sebzelere göre kalınlık oranları farklıdır. Etler jülyen doğranacak tabirinin anlamı, et doğrama şeklinin ince şeritler halinde olmasını ifade eder. Jülyen doğrama, yaygın olarak kullandığımız yemek malzemelerinin kibrit biçimi veya çubuk doğrama şeklidir.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.