Blog Archives

zeytinyağlı yeşil domates yemeği

zeytinyağlı yeşil domates yemeği 400x267 zeytinyağlı yeşil domates yemeği
Malzemeler:
600 gr. Olgunlaşmamış Yeşil Domates
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Orta Boy Kuru Soğan
1 Tatlı Kaşığı Salça (domates veya biber salçası)
1 Adet Orta Boy Olgun Domates
1 Yemek Kaşığı Pirinç
2 Diş sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Bardağı Kaynar Su
Kıyılmış Maydanoz

Ön Söz:
Zeytinyağlı yeşil domates yemeği yapımında malzemeleri kavurmadım, çiğden kullandım. Olgunlaşmamış domatesle yemek yaparken, yemeğin aşırı ekşilikte olmaması gerekir. Bu yüzden yeşil domatesleri doğramazdan önce, domatesler ikiye bölünür. Ardından musluk altına tutularak çekirdekleri ve çekirdekleri tutan jel görünümdeki kısmı parmaklarla çıkarılır. Bu işlemi yapmadan yeşil domatesle yemek yaparsanız, yemeğiniz fazlasıyle ekşi olur. Yemeğinizde taze biber çeşitleri, bulgur, domates salçası, biber salçası kullanabileceğiniz gibi; bu malzemeleri hiçte kullanmayabilirsiniz. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›sebzeli taze bamya çorbası

sebzeli taze bamya çorbası 400x267 sebzeli taze bamya çorbası
Malzemeler:
100 gr. Küçük Boy Taze Bamya
1 Adet Orta Boy Patates
1 Adet Orta Boy Havuç
1 Adet Orta Boy Soğan
1 Adet Orta Boy Domates
1 Çay Kaşığı Tatlı Biber Salçası
1 Çay Kaşığı Domates Salçası
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı (50 gr.)
1 Tatlı Kaşığı Tepeli Un
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Nar Ekşisi
1 Tatlı Kaşığı Tuz
4 Su Bardağı Kaynar Et Suyu (800 ml.)

Ön Söz:
Sebzeli taze bamya çorbası üç kişilik olarak hazırlanmıştır. Çorbada zeytinyağı ve tereyağını ortak kullanabilirsiniz. Uzak doğunun tom yam çorbasını tatmış olanlar, çorbayı tatdıklarında tom yam çorbasının tadını alacaklardır. Meraklısı için; bu çorbanın yapımında toz zencefil veya taze zencefil, haşlanmış et ve beyaz etli balık, acı biber kullanılabilir. Saydığım malzemelerin kullanılmasıyle tom yam çorbasının yerlisini yapmış olursunuz. Tarifi bana ait olan sebzeli taze bamya çorbasını denerseniz memnun kalırsınız. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›bamya kızartması

taze bamya kızartması 400x267 bamya kızartması
Malzemeler:
150 gr. Uzun Bamya
1 Adet Yumurta
1 Çay Bardağı Buğday Unu
1 Çay Bardağı Mısır Unu
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Kızartma Yağı

Ön Söz:
Taze bamya kızartması nasıl yapılır? Bamya kızartmasında en pratik yol; kısa bamya yerine, uzun bamya kullanmaktır. Taze bamya’yı bütün olarak yağ içinde kızartmak iyi sonuç vermez. Bu nedenle, bamya kızartılmazdan önce kuşbaşı doğranır veya uzunlamasına ikiye bölünür. Bamya isteğe bağlı olarak haşlanır veya haşlanmadan da kızartılabilir. Bamya’yı su içinde haşlamak yerine buharda pişirmek iyi sonuç verir. Bamya kızartması, hazırlanan bandırma sosuna bandırılarak atıştırmalık olarak yenilir. Ya da sarımsaklı yoğurtlu, domates sosu hazırlanır ve karıştırılarakta yenilebilir.

Ön Hazırlık:
Taze bamya çeşme suyu ile yıkanacak, kurulanacak ve sap kısmı külah şeklinde kesilecek. Ardından bıçakla uzunlamasına ikiye bölünecek ve karabiber tuz serpilecek. Yumurta, az tuz ile bir kap içinde çırpılacak. Mısır unu ile buğday unu bir kap içinde güzelce karıştırılacak.

Tarifin devamı ›beyaz patlıcan yemeği

beyaz patlıcan yemeği 400x267 beyaz patlıcan yemeği
Malzemeler:
1/2 Kg. Beyaz Top Patlıcan
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Adet Domates
1 Çay Kaşığı Salça
2 Adet Sivri Biber
2 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Beyaz top patlıcan yemeği, yumurta patlıcanı olarakta isimlendirilen beyaz patlıcanla yapılır. Kabuğu kalın ve çekirdekli olan bu patlıcanın yemeği yapılırken mutlaka soyulmalıdır. Patlıcan soyulduktan sonra; renk değiştirmesini önlemek için, doğranmadan bütün olarak çeşme suyu içinde bekletilmelidir. Patlıcan, diğer malzemeler kavrulurken kuşbaşı doğranmalı ve tencereye ilave edilmelidir.

Beyaz top patlıcan veya yumurta patlıcanı çekirdeklidir. Fakat, yemeğini yerken patlıcanın çekirdekleri insanı rahatsız etmez. Beyaz patlıcan, en düşük ısıda (15 dakikada) çok çabuk pişer. Beyaz patlıcan, diğer patlıcanın kullanıldığı bütün yemek çeşitlerinin yapımında kullanılır. İstenirse beyaz patlıcan hiç su kullanılmadan da pişirilebilir. Yemeğinin tadı, taze bamya yemeğini andırır ve oldukça lezzetlidir.

Ön Hazırlık:
Beya patlıcanlar soyulacak ve bütün olarak soğuk su içerisinde bekletilecek. Soğan, sarımsak yemekik doğranacak. Domates rendelenecek, sivri biber kuşbaşı doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

Tarifin devamı ›kendi suyunda çalı fasulyesi

kendi suyunda çalı fasulyesi 400x267 kendi suyunda çalı fasulyesi
Malzemeler:
1 Kg. Çalı Fasulyesi
1 Adet İri Kuru Soğan
1 Çay Bardağı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Silme Domates Salçası
3 Adet Orta Boy Domates (300 gr.)
1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Kendi suyunda zeytinyağlı çalı fasulyesini üstte verdiğim malzemeleri kullanarak, normal tencerede yaptım. İstenirse, bu yemek düdüklü tencerde pişirilebilir. Bilirsiniz, çalı fasulyesi diğer fasulyelere göre; hem geç pişer, hem de fazla sulu değildir. Çalı fasulyesi çok kısık ateşte yapılırsa, kendi suyu yemeğin pişirilmesine yeter. Bu yemekte su kullanılmadığı için, domates salçasını çok az kullanmak gerekir. Değilse, fazla salça yemeği ekşi yapar, bu da istenilen bir şey değildir. Pişirdiğiniz yemeği sıcak veya soğuk sofraya koyabilirsiniz. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›kendi suyunda kabak yemeği

kendi suyunda kabak yemeği 400x267 kendi suyunda kabak yemeği
Malzemeler:
3 Adet kabak (700 gr.)
1 Adet Kuru Soğan
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
2 Adet orta Boy Domates
2 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Bir Tutam Dereotu

Ön Söz:
Kendi suyununda kabak yemeği yapımında 700 gr. kabak kullandım. Kabağı temizleyip doğradıktan sonra, net olarak 630 gr. elimde kabak kaldı. Üstte verdiğim malzemeleri çiğden kullanarak, ocağın büyük gözünde ve en düşük ısı ayarında (kısık ateşte) yemeği 60 dakikada pişirdim. Yemeği pişirdikten sonra, üzerine dereotu serptim. Tarifimi denerseniz; kendi suyu ile pişen kabak yemeğinin lezzetini tadar ve kendi suyunun da kendine yetecek miktarda kaldığını görürsünüz. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›gulik yemeği

gulik yemeği 400x267 gulik yemeği
Malzemeler:
1/2 Kg. Gulik Otu
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
2 Yemek Kaşığı Pilavlık Bulgur
1 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön söz:
Gulik otu (çiriş otu) en sevdiğim yemeklerden biridir. Mevsiminde pazarlarda rastlarsam kesinlikle alır ve yemeğini yaparım. Gulik yemeği pirinçli veya bulgurlu yapılır. Bulgurla yapılan gulik otu yemeği daha da lezzetli olur. Gulik otu yemeği tencerede veya düdüklü tencerede yapılır. Tencerede en düşük ısıda 20 dakikada pişer. Düdüklü tencerede ise, yine en düşük ısıda 10 dakikada pişer.

Tarifin devamı ›kazayağı otu yemeği

kazayağı otu yemeği 400x267 kazayağı otu yemeği
Malzemeler:
1/2 Kg. Kazayağı Otu
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1.5 Yemek Kaşığı Pirinç
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1.5 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Kazayağı otu yemeği, aynen ıspanak yemeği gibi pişirilir. Kazayağı otu yemeğini pirinçli ya da bulgurlu olarak pişirebilirsiniz. Kazayağı otu sert bir bitkidir ve ıspanak kadar sulu bir bitki değildir. Bu nedenle, kazayağı otu pişirilirken kendi suyu ile on dakika süre ile kendi halinde kavrulur. Bu sayede kazayağı otu pişirildiğinde yumuşacık olur. Yemeği sade veya sarımsaklı yoğurt ile servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Tarifin devamı ›pırasa kavurması

pırasa kavurması 400x267 pırasa kavurması
Malzemeler:
1/2 Kg. Pırasa
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Adet Yumurta
1 Adet Soğan
1 Adet Domates
1 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Pırasa kavurması sade veya yumurtalı olarak, arzuya göre; tencerede, ya da fırında yapılabilir. Pırasa kavurması yapımında isteğe göre, çok az domates salçası veya rendelenmiş domates kullanılabilir. Fırında pırasa kavurması yapımında, kavrulmuş pırasanın üzerine yumurtalı beşamel sos ilave edilebilir. İstenirse yemeği tatlandırmak adına karabiber, pul biber kullanılabilir. Kavrulmuş pırasa sarımsaklı yoğurt ile servis edilebilir. Kısacası, pırasa kavurması yapmak için seçenek sınırsız. Tarifimde pırasa kavurması yapımında, derin dondurucuda sakladığım 1 kepçe (100 gr.) ölçüsünde rendelenmiş domates kullandım.

Tarifin devamı ›kurutulmuş taze fasulye nasıl haşlanır

kurutulmuş taze fasulye nasıl haşlanır 400x267 kurutulmuş taze fasulye nasıl haşlanır
Malzemeler:
100 gr. Kurutulmuş Taze Fasulye
1.5 Litre Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Kurutulmuş taze fasulye nasıl haşlanır? Kurtulmuş taze fasulye’nin nasıl haşlanacağını bilen bilir. Bilmeyenler ise, haşladıkları kurtulmuş taze fasulyeleri bir türlü (kaynata kaynata) yumuşatamazlar ve fasulyeleri sert kalır. Kurutulmuş fasulyeler, gerekli yumuşaklığı sağlamak için düdüklü tencerede haşlansa dahi, yumuşaması imkansız. Fasulyeler haşlandıkça sertleşir, sertleştikçe yumuşaması için haşlanmaya devam edilir ve sonuç alınamaz. Tarifim, bu kısır döngüyü kırmak için hazırlanmıştır.

Bu tarifle birlikte; önümüzdeki fasulye mevsiminde, telisler dolusu taze fasulye kurutmaya hazırlıklı olun derim.

Tarifin devamı ›Kategoriler

Top