salma bulgur pilavı

Salma_bulgur_pilavi1

Malzemeler:
2 Su Bardağı Bulgur
1 Adet Domates
2 Yemek Kaşığı ‘tepeli’ Tereyağı
1 Tatlı Kaşığı Tuz
4 Su Bardağı Su

Ön Hazırlık:
Domates rendelenecek. Bulgur yıkanacak ve süzülecek. Alttaki resim, bulgur pilavının piştikten sonraki halidir. Henüz tereyağı ilave edilmemiştir.

Salma_bulgur_pilavi2

Maharetini Göster:
Tencere içerisine 4 su bardağı su konulacak ve kaynatılacak. Üzerine domates, bulgur ve tuz ilave edilecek yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Tecere kaynamaya başladıktan sonra kapak kapatılacak ve ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak ve not edilecek. 20 dakika süre bitiminde tencere ocak üzerinden alınacak. Tava içerisine tereyağı konulacak ve ısıtılacak. Tereyağı köpürmeye başladığında pilavın üzerine gezdirilecek. Pilav karıştırıldıktan sonra servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

EVDE EKMEK KIRINTISI YAPIMI
Galeta unu yerine evde ekmek kırıntısı nasıl yapılır? Ekmek kırıntısı hemen kullanılacaksa; bayatlamış, kurumuş ekmek dilimleri robotta iri taneli çekilir ve kullanılır. Ekmek kırıntısı stoku yapılacaksa; bayatlamış ekmek dilimleri fırın tepsisine konur ve 150°C derece ısıda 15 dakika hafif kızartılır. Ardından mutfak robotunda un ufak olmayacak şekilde iri taneli çekilir ve ağızı kapatılarak cam kavanozda saklanır. Ekmek kırıntısı köfte yapımında, kaplamalı sebze kızartmalarında ve daha pek çok yemek yapımında kullanılır.

 su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.